رقابت روسیه و ایران در به کارگیری نظامی جوانان سوری

رقابت روسیه و ایران در به کارگیری نظامی جوانان سوری

شنبه, 9 فوریه, 2019 - 15:30

مرکز دیده‌بان حقوق بشر در سوریه از تنش میان روسیه و ایران در خصوص جذب جوانان سوری از راه کمک‌ها و برای به کارگیری آنها در نیروها و شبه‌نظامیان تابع خود در مناطق تحت کنترل رژیم سوریه خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، این مرکز روز گذشته در گزارشی اعلام کرد «تنش روسیه و ایران هنوز پیرامون نفوذ آنها در خاک‌های سوریه است اما شکل و رنگ‌های مختلفی به خود می‌گیرد».

آخرین چیزی که به وسیلۀ این مرکز رصد شد تنشی بود که به وسیلۀ کمک‌های غذایی صورت گرفته بود به طوری که 8 سال رنج مردم سوریه از جنگ، کشتار، ویرانی و حملات باعث گرسنگی، فقر، پایین آمدن قدرت خرید، آوارگی و مهاجرت شهروندان سوریه شد و این فرصت را برای نیروهایی به وجود آورد که خواستار به وجود آوردن زمینه‌ای سوری برای حضورشان در سوریه هستند تا از احساسات مردم و سوء وضعیت آنها استفاده کنند در حالی که حضور آنها این وضعیت را بدتر کرده است.

در این گزارش همچنین آمده است که نیروهای روسیه طی 72 ساعت اخیر اقدام به توزیع کمک‌ها در مناطق غرب و شمال غرب حاشیۀ حمودی و دادن هدایایی به کودکان و کمک‌های انسانی و غذایی در مناطق نزدیک به خط تماس با گروهک‌های اسلامی و افراط‎گرا در منطقۀ خالی از سلاح کردند. همزمان نیروهای ایرانی نیز از نیازمندی مردم غرب فرات و جنوب سوریه سوء استفاده کرده و از طریق آشپزخانه‌های خیریه و ... اقدام به کمک رسانی به شهروندان و دادن حقوق داوطلبان کردند که از 150 دلا آمریکایی شروع می‌شود.


همزمان با نزدیکی نشست ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور سوریه ،رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در 14 ماه جاری (25 بهمن)، مناطق سوریه شاهد انواع این اقدامات هستند که از جملۀ آنها به کارگیری نیروها توسط ایران و نزدیکی به شهروندان از طریق پرداخت اموال، تقدیم کمک‌ها و یا حل کردن مشکلات سخت آنان هستند.

در این گزارش همچنین ذکر شده است که جنوب سوریه نیز شاهد به کارگیری گستردۀ نیرو توسط ایران با پرداخت حقوق‌ها بود به طوری که تعداد داوطلبان به 2 هزار و 350 نفر رسید.

از سوی دیگر در حالی که روسیه با خارج کردن ایرانی‌ها از ساحل سوریه و حاشیۀ حمص و حمات و محدود کردن نقش آن در ادلب و حلب، سعی در درور کردن ایرانی‌های از مناطق تصمیم‌گیری و کنترل سوریه دارد، نیروهای ایران در حاشیۀ درعا و القینطره رصد شدند و انتشار نیروهای ایران در بخش‌های نظامی، فکری و مذهبی گسترده شده است که باعث می‌شود روسیه در کاهش سلطۀ ایران در سوریه ناکام بماند. 

در این گزارش ذکر شده است که گروهی از مسئولان ایرانی به شهر المیادین در غرب فرات رفتند و تعداد داوطلبان در آنجا به 1270 نفر رسید.

در این میان، مرکز دیده‌بان حقوق بشر از دستگری 15 نفر از شبه‌نظامیان دفاع ملی در حاشیۀ حمات توسط سپاه پنجم از سوی روسیه خبر داد.

رقابت نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان هم‌پیمان آن از یک سو و نیروهای رژیم از سوی دیگر در به کارگیری باقیماندۀ شهروندان المیادین که در سن خدمت اجباری و احتیاطی هستند زیاد شده است و درحالی که دمشق شروع به بردن اجباری آنها به خدمت کرده است ایران نیز در حال به کارگیری جوانان این شهر است و صدها نفر از آنها به نیروهایش در المیادین و غرب رود فرات ملحق شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای