وزیر کشور لبنان متعهد به همکاری با جامعۀ مدنی و مقابله با خشونت خانوادگی شد

وزیر کشور لبنان متعهد به همکاری با جامعۀ مدنی و مقابله با خشونت خانوادگی شد

چهار وزیر زن رکوردی است که دولت اخیر لبنان در زمینۀ استفاده از زنان در دولت به ثبت رساند.
یکشنبه, 10 فوریه, 2019 - 11:45

به گزارش الشرق الاوسط، علاوه بر این یکی از این وزیران که ریا الحسن است و پست وزارتی وزرات کشور را بر عهده گرفت، اولین زن در جهان عرب است که چنین پست وزارتی را بر عهده می‌گیرد. وی از جانب سعد حریری نخست‌وزیر لبنان برای این سمت انتخاب شد.

حریری بعد از اعلام تشکیل دولت ضمن ابراز افتخار نسبت به زن لبنانی و 4 وزیر زن، عنوان کرد: نسبت به اولین وزیر کشور زن در جهان عرب، آینده و لبنان افتخار می‌کنم.

بعد از اینکه الحسن این وزارت را از نهاد المشنوق تحویل گرفت اعلام کرد خواهان تقویت همکاری برای تضمین تداوم هماهنگی و ثبات امنیتی کشور است.

وی همچنین اذعان کرد از جمله برنامه‌هایش افزایش روابط با جامعۀ مدنی به عنوان یکی از اساسی‌ترین دیدگاه‎ها در کار جدیدش در وزارت است.

وی پیشنهاد بهبود انتخابات را داد و در مورد ساده‌سازی و خودکار سازی معاملات الکترونیکی به منظور کاهش سختی‌های شهروندان سخن گفت.

وی ضمن اشاره به موضوع زندان‌ها و توصیف آن به عنوان «دشوارترین» موضوع گفت: ما فراموش می‌کنیم که هدف از زندان‌ها اصلاح زندانیان است...من سعی در جذب اموال برای تغییر حقیقت زندان‌ها و حمایت از حقوق زندانیان و کرامت آنها دارم.

 وی همچنین متعهد شد جنایت‌هایی که در خصوص خشونت خانوادگی است را پیگیری کند و عنوان کرد که به هیچ عنوان در خصوص سلاح غیرقانونی منتشر شده و تیراندازی سهل انگاری نخواهد کرد و در این راه با وزرات دفاع و حزب‌های لبنانی همکاری خواهد کرد.

در کنار الحسن، ندی البستانی به عنوان وزیر انرژی لبنان از سوی فراکسیون «لبنان قدرتمند» به ریاست جبران باسیل وزیر خارجۀ لبنان انتخاب شد که یکی از برجسته‌ترین وزارت‌های لبنان در دولت جدید است؛ چرا که برای حل بحران برق که اولویت کل گروه‌های سیاسی است، همۀ نگاه‌ها معطوف به این وزارت است. از سوی دیگر مرجع بخش نفت است به خصوص که لبنان امسال شروع به اکتشاف آن می‌کند.

البستانی به خوبی برای برعهده گرفتن مأموریتش آماده شده‌است؛ چرا که پیش از این سمت مشاور وزیر انرژی و آب و هماهنگ کنندۀ کمیتۀ مشورتی انرژی و آب را برعهده داشته است.

سومین وزیر زن، دکتر می شدیاق است که از جانب فراکسیون «نیروهای لبنانی» به ریاست سمیر جعجع به عنوان وزیر مشاور در امور توسعۀ اداری انتخاب شد.

چهارمین وزیر زن فیولیت الصفدی است که به عنوان وزیر مشاور در امور توانبخشی اجتماعی و زنان انتخاب شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای