​شرکت هیأت فرهنگی از سعودی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد

​شرکت هیأت فرهنگی از سعودی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد

یکشنبه, 10 فوریه, 2019 - 23:45

یک هیئت فرهنگی سعودی به نمایندگی از انجمن ناشران سعودی که شامل تعدادی از دانشگاهیان، محققان، اصحاب رسانه، شعرا و ادبا است در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بغداد شرکت کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، این نمایشگاه روز پنجشنبه گذشته شروع به کار کرد و در ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) به کار خود پایان می‌دهد.

روز اول نمایشگاه شاهد یک سخنرانی تحت عنوان «عکس‌های عراقی در آلبوم سعودی» بود که محمدرضا نصرالله یکی از اعضای سابق مجلس شورای سعودی آن را ایراد کرد.

روز گذشته (شنبه) نیز کنفرانسی دربارهٔ روابط سعودی و عراق تحت عنوان «مروری بر تاریخ روابط سعودی و عراق» با مشارکت عبداللطیف صالح الوهیبی، خالد بن عبدالعزیز النزر و مشعل الشمری از سعودی و دکتر مقدام فیاض از عراق برگزار شد که مقالاتی در خصوص روابط دو کشور در این کنفرانس ارائه کردند.

بعد از ظهر امروز (یکشنبه) نیز در یک سمینار دکتر زینب الخضیر داستان‌نویس سعودی از روند توسعهٔ داستان‌نویسی سعودی و قاسم الرجیب صاحب کتابخانهٔ المثنی در بغداد نیز از تجارب خود و روابطش با فرهنگیان و ادبای سعودی خواهند گفت.

بعد از ظهر روز دوشنبه سمیناری برگزار خواهد شد که دکتر قاسم المسند مدیر مرکز فهرست عربی یکپارچه در آن در مقاله‌ای تحت عنوان «فهرست عربی، یکپارچه سکوی فرهنگی عربی است» ارائه خواهد کرد.

روز سه شنبه عبدالرحمن السلیمان هنرمند تجسمی سعودی سمیناری ارائه خواهد کرد که در آن راجع به هنر تجسمی در پادشاهی سعودی سخنرانی کرده و تعدادی از تابلوهای هنری سعودی را بررسی خواهد کرد.

روز چهارشنبه شب شعری توسط جاسم الصحیح شاعر سعودی برگزار خواهد شد که هدی الدغفق نویسنده و شاعر سعودی نیز در آن مشارکت خواهد داشت.

روز پنجشنبه سمیناری دربارهٔ خرما در سعودی و عراق با مشارکت اساتید و متخصصان سعودی و عراقی تشکیل خواهد شد و خرمای سعودی به بازدیدکنندگان غرفهٔ سعودی در نمایشگاه تقدیم خواهد شد.

در روز جمعه نیز دکتر عبدالعزیز المانع مقاله‌ای تحت عنوان «المتنبی جسته‌است» ارائه می‌کند که در آن خوانشی جدید از فرار المتنبی از مصر به زادگاهش کوفه ارائه خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای