کاغذپاره‌های «آگوست رودن» در نمایشگاهی در پاریس

کاغذپاره‌های «آگوست رودن» در نمایشگاهی در پاریس

مجسمه‌ساز فرانسوی از زبری سنگ به لطافت کاغذ پناه می‌برد
سه شنبه, 12 فوریه, 2019 - 15:15
پاریس: «الشرق الاوسط»
نمایشگاه شگفت‌انگیزی از آثار آگوست رودن (۱۹۱۷–۱۸۴۰) در پلاک ۷۷ خیابان وارین در پاریس برگزار شد.

به گزارش الشرق الاوسط، دلیل شگفتی این است که بازدیدکنندگان از مجسمه‌های سنگی و سنگین این مجسمه‌ساز در اواخر قرن نوزده و اوائل قرن گذشته بازدید نمی‌کنند، بلکه تابلوهای نقاشی زیبایی متشکل از اشکال هندسی و اجسام نقاشی شده با سایه‌های آبرنگ را مشاهده می‌کنند.

این هنرمند از روش برش دادن و تکه‌تکه کردن کاغذ به صورت جداگانه یا همپوشانی و سپس چسباندن آنها روی پس‌زمینه‌ای با رنگ خنثی استفاده کرده و جوهر سیاه و شکل‌های مختلف را برای تکمیل ایده خود به کار برده‌است.

مجموعه‌هایی که در معرض دید قرار گرفته به نظر می‌رسد مانند مطالعات و طرح‌های اولیه مجسمه‌هایی است که درست کرده‌است، اما اگر به دقت به آنها بنگریم متوجه می‌شویم که این‌ها آثار هنری مستقلی هستند که جهت‌گیری مدرنی دارند که اشتیاق و تمایل وی به زنان را فاش می‌کند.

منتقدان به این هنرمند که به نام پدر مجسمه‌سازی مدرن شناخته می‌شود، لقب «گاو مقدس» را داده‌اند که دلیل آن حالت مردی و روابط وی با زنان و برخی از رسوایی‌های وی در این زمینه است.

همانگونه که کودکان با اسباب‌بازی مشغول می‌شوند، رودن نیز خود را با تکه‌های کاغذ سرگرم کرده و از آنها تصاویری با ارزش بالای هنری خلق کرده‌است. سؤال مطرح شده این است که آیا هرآنچه که یک هنرمند مشهور به‌وجود می‌آورد یک هنر خالص است و ارزش این نامگذاری را دارد یانه؟ و آیا تنها امضای رودن بر هر ورقه‌ای به آن ارزش هنری و مالی می‌بخشد؟ پاسخ در این نمایشگاه نهفته‌است که شکی در این امر وجود ندارد و غیرممکن است که بتوان از نگاه کردن به یک چیز بی‌ارزش لذت برد.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای