کاغذپاره‌های «آگوست رودن» در نمایشگاهی در پاریس

کاغذپاره‌های «آگوست رودن» در نمایشگاهی در پاریس

مجسمه‌ساز فرانسوی از زبری سنگ به لطافت کاغذ پناه می‌برد
سه شنبه, 12 فوریه, 2019 - 15:15
نمایشگاه شگفت‌انگیزی از آثار آگوست رودن (۱۹۱۷–۱۸۴۰) در پلاک ۷۷ خیابان وارین در پاریس برگزار شد.

به گزارش الشرق الاوسط، دلیل شگفتی این است که بازدیدکنندگان از مجسمه‌های سنگی و سنگین این مجسمه‌ساز در اواخر قرن نوزده و اوائل قرن گذشته بازدید نمی‌کنند، بلکه تابلوهای نقاشی زیبایی متشکل از اشکال هندسی و اجسام نقاشی شده با سایه‌های آبرنگ را مشاهده می‌کنند.

این هنرمند از روش برش دادن و تکه‌تکه کردن کاغذ به صورت جداگانه یا همپوشانی و سپس چسباندن آنها روی پس‌زمینه‌ای با رنگ خنثی استفاده کرده و جوهر سیاه و شکل‌های مختلف را برای تکمیل ایده خود به کار برده‌است.

مجموعه‌هایی که در معرض دید قرار گرفته به نظر می‌رسد مانند مطالعات و طرح‌های اولیه مجسمه‌هایی است که درست کرده‌است، اما اگر به دقت به آنها بنگریم متوجه می‌شویم که این‌ها آثار هنری مستقلی هستند که جهت‌گیری مدرنی دارند که اشتیاق و تمایل وی به زنان را فاش می‌کند.

منتقدان به این هنرمند که به نام پدر مجسمه‌سازی مدرن شناخته می‌شود، لقب «گاو مقدس» را داده‌اند که دلیل آن حالت مردی و روابط وی با زنان و برخی از رسوایی‌های وی در این زمینه است.

همانگونه که کودکان با اسباب‌بازی مشغول می‌شوند، رودن نیز خود را با تکه‌های کاغذ سرگرم کرده و از آنها تصاویری با ارزش بالای هنری خلق کرده‌است. سؤال مطرح شده این است که آیا هرآنچه که یک هنرمند مشهور به‌وجود می‌آورد یک هنر خالص است و ارزش این نامگذاری را دارد یانه؟ و آیا تنها امضای رودن بر هر ورقه‌ای به آن ارزش هنری و مالی می‌بخشد؟ پاسخ در این نمایشگاه نهفته‌است که شکی در این امر وجود ندارد و غیرممکن است که بتوان از نگاه کردن به یک چیز بی‌ارزش لذت برد.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای