​اقدامات ریاض برای حفاظت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ»

این اقدامات باعث تقویت تنوع زیستی و حفاظت از گونه‌های در حال انقراض می‌شود

​اقدامات ریاض برای حفاظت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ»
TT

​اقدامات ریاض برای حفاظت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ»

​اقدامات ریاض برای حفاظت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ»

ریاض: الشرق الأوسط

شرکت توسعهٔ دریای سرخ و دانشگاه علوم و فناوری ملک عبدالله سعودی از اقداماتی برای حمایت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ» و توسعهٔ آن از طریق تقویت تنوع زیستی و حفاظت از چرخه حیات گونه‌های در حال انقراض و مهاجر خبر دادند.
به گزارش الشرق الاوسط، این اقدامات در منطقه‌ای به وسعت ۱۳۰۰ کیلومتر مربع از دریاچه‌های بکر صورت می‌گیرد و منجر به حمایت از منابع طبیعی و توسعهٔ گردشگری فاخر می‌شود.
این دو نهاد در بیانیه‌ای اعلام کردند فرایند برنامه‌ریزی تحقیقات دریایی نقش هماهنگ‌کننده میان استفاده‌های چندگانه از محیط دریایی را بازی می‌کند که شامل انرژی، خدمات عمومی، سرگرمی، محافظت از محیط زیست و… می‌شود و این عملیات با دقت صورت می‌گیرد تا تأثیر منفی بر زیستگاه‌های دریایی نداشته باشد و از منابع پروژه استفادهٔ بهینه شود.
در این بیانیه ذکر شد که دانشگاه ملک عبدالله در کنار گروه مهندسی شرکت توسعهٔ دریای سرخ از گروهی از زیست شناسان، اکولوژیست‌ها، اقیانوس شناسان ومدلسازان هواشناسی کمک گرفت که هدف از این کار حفاظت از حیات گونه‌های در معرض انقراض و مهاجر در این محیط است.
بر اساس این بیانیه کارشناسان برنامه‌ریزی دانشگاه ملک عبدالله اقدام به راه‌انداری برنامه‌ای برای تصویربرداری دقیق بخش بزرگی از منطقهٔ دریایی می‌کنند تا از طریق آن آثار احتمالی پروژه را بر محیط زیست تشخیص داده و فرصت توسعهٔ محیط زیست و محافظت از آن را تقویت کنند.
از سوی دیگر این کار باعث کمک به تضمین عدم آسیب رساندن به مکان‌های حفاظت شده در «دریاچه الوجه» می‌شود که نقش بزرگی در حفاظت از آبزیان در برابر خطرات این پروژه دارد.
اطلاعات گردآوری شده از این راه یک عنصر مهم برای راهنمایی یگان‌های طراحی شرکت برای تحقق اهداف توسعه و حفاظت از محیط زیست خواهد بود.
گفتنی است پروژه دریای سرخ یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی است که هم‌سو با اهداف «چشم‌انداز ۲۰۳۰» توسعه می‌یابد و تجربه‌ای منحصر به فرد در گردشگری را فراهم می‌آورد.
شرکت توسعهٔ دریای سرخ که توسعهٔ دهندهٔ اصلی این پروژه است متعهد شده‌ که استانداردهای جدیدی را در زمینهٔ توسعهٔ پایدار پایه‌گذاری کند به طوری که در مرحلهٔ طراحی ۳۰ پژوهش را برای تضمین سازگاری کامل بین برنامه‌های توسعه پروژه و بهبود محیط زیست انجام داده است.غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
TT

غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)

سعودی عرصه تحول همه گیر و همه جانبه شده که مشخصا در حوزه توریسم و سرگرمی به چشم می خورد و این حوزه را از لحاظ کمی و کیفی دگرگون کرده است. مراکز اسپا و آب درمانی با چشمه های آب گرم یکی از همین سرویس های اسپا در سعودی است که دولت برای تنوع بخشی به آن برای حال و آینده می کوشد تا به مقاصد پرطرفدار گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شوند. مراکز اسپا در سعودی با خدمات متنوع بی نظیرند و توسط ارگان های مختلف در راستای تبلیغات تفریحی و تاریخی و گردشگری ساپورت می شوند.

اسپای غمیقه در سعودی با سرویس های متنوع یکی از همین مراکز است که در استان اللیث در جنوب غرب مکه قرار دارد. در این مرکز حدود ۱۹ چشمه آب گرم با دمای ۸۰ درجه سانتیگراد وجود دارد که ارتفاع آنها از سطح دریا ۱۶۵ متر بوده و دسترسی به آنها در تمام فصل های سال امکان پذیر است. به همین دلیل این اسپا بسیار طرفدار دارد چون در تمام سال هوای معتدل داشته و گردشگران به راحتی می توانند به این منطقه برسند.

شهرداری غمیقه طرح توسعه چشمه سارهای منطقه را اجرا کرد (الشرق الاوسط)

ویژگی هااین مراکز اسپا یا آب درمانی طبیعی در غمیقه سعودی که خیلی هم طرفدار دارد در طبیعت بسیار زیبایی واقع شده اند. چشمه های آب گرم از غمیقه با تنوع طبیعی اش سرازیر می شود. یک رشته کوه مراکز اسپای غمیقه را از دو طرف احاطه کرده و در کنار آنها دره اللیث با جنگل های همیشه سبز و رودهای روانش در تمام سال واقع شده است. نتایج آزمایش آب این چشمه های آب گرم نشان داده که آب آن دارای کلر و سولفات و نیترات و نیتریت و فلوراید با غلظت بالاست اما غلظت عناصر شیمیایی بور و اورانیوم و پسیلیوم این چشمه های آب گرم در حد مجاز است و فواید بسیاری دارد.

جریان آب چشمه های آب گرم تنظیم شده است . شهرداری غمیقه (الشرق الاوسط)

توسعه سایت

شهرداری غمیقه طرح توسعه این سایت و تعمیرات و بازسازی پارک العین الحاره را اجرا کرده است که شامل نصب روکش سنگی و پیاده رو و مسیرهای مختلف و سایه ساز و محوطه بازی کودکان و تفریحات خانوادگی و ساخت چندین سونا و یک استخر و فضاهای سبز می شود.این پروژه که توسط کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه اجرا می شود در واقع یک فرصت سرمایه گذاری ویژه به حساب می آید که بخشی از پروژه جاده توریسم مندرج در برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی است. کمیسیون توسعه منطقه مکه برای توسعه جاده توریسم در مکه تلاش می کند. این جاده مجموعه ای از سایت های طبیعی و گردشگری را به هم ربط و توسعه می دهد و هدف اصلی توسعه زیست محیطی و اقتصادی است. پارک آب گرم غمیقه در استان اللیث بخشی از طرح یاد شده است.مهندس عبد الله السید شهردار غمیقه به «الشرق الاوسط» گفت «این پارک یکی از پروژه های مورد توجه شهرداری است. مطالعات مختلفی در حوزه زیست محیطی با همکاری ارگان های گوناگون درباره این پارک انجام شده و شهرداری طرح تعمیرات و بازسازی پارک را اجرا می کند».

سوناهای غمیقه در کنار چشمه های آبگرم احداث شده اند (الشرق الاوسط)

او افزود «این طرح توسط شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه افتتاح شد. کمیسیون توسعه منطقه پارک آبگرم را به عنوان بخشی از طرح جاده توریسم مورد توجه قرار داده و با ارگان های مختلف مثل کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه همکاری صورت می گیرد. این پروژه یک فرصت سرمایه گذاری است. شهرداری تلاش گسترده ای برای تعمیرات و توجه به این سایت انجام می دهد و یک کارگروه به طور شبانه روزی در پارک حضور دارند چون این پارک مقصد شلوغ گردشگری داخلی و خارجی در تمام فصول شده است».پارک آبگرم در غمیقه یکی از مقاصد توریسم درمانی و اسپا شده و تعداد بازدید کنندگانی که گمشده خود را در این سایت پیدا کردند در حال افزایش است. تعداد بازدید کنندگان از این پارک با افزایش سرمایه گذاری کارآفرینان در اقامتگاه تفریحی و اسپا بیشتر نیز خواهد شد و پیش بینی شده خدمات لجستیکی و پشتیانی برای ارایه سرویس های با کیفیت در این منطقه افزایش پیدا کند.