​اقدامات ریاض برای حفاظت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ»

​اقدامات ریاض برای حفاظت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ»

این اقدامات باعث تقویت تنوع زیستی و حفاظت از گونه‌های در حال انقراض می‌شود
جمعه, 15 فوریه, 2019 - 00:30


ریاض: الشرق الأوسط


شرکت توسعهٔ دریای سرخ و دانشگاه علوم و فناوری ملک عبدالله سعودی از اقداماتی برای حمایت از محیط زیست در «پروژهٔ دریای سرخ» و توسعهٔ آن از طریق تقویت تنوع زیستی و حفاظت از چرخه حیات گونه‌های در حال انقراض و مهاجر خبر دادند.

به گزارش الشرق الاوسط، این اقدامات در منطقه‌ای به وسعت ۱۳۰۰ کیلومتر مربع از دریاچه‌های بکر صورت می‌گیرد و منجر به حمایت از منابع طبیعی و توسعهٔ گردشگری فاخر می‌شود.

این دو نهاد در بیانیه‌ای اعلام کردند فرایند برنامه‌ریزی تحقیقات دریایی نقش هماهنگ‌کننده میان استفاده‌های چندگانه از محیط دریایی را بازی می‌کند که شامل انرژی، خدمات عمومی، سرگرمی، محافظت از محیط زیست و… می‌شود و این عملیات با دقت صورت می‌گیرد تا تأثیر منفی بر زیستگاه‌های دریایی نداشته باشد و از منابع پروژه استفادهٔ بهینه شود.

در این بیانیه ذکر شد که دانشگاه ملک عبدالله در کنار گروه مهندسی شرکت توسعهٔ دریای سرخ از گروهی از زیست شناسان، اکولوژیست‌ها، اقیانوس شناسان ومدلسازان هواشناسی کمک گرفت که هدف از این کار حفاظت از حیات گونه‌های در معرض انقراض و مهاجر در این محیط است.

بر اساس این بیانیه کارشناسان برنامه‌ریزی دانشگاه ملک عبدالله اقدام به راه‌انداری برنامه‌ای برای تصویربرداری دقیق بخش بزرگی از منطقهٔ دریایی می‌کنند تا از طریق آن آثار احتمالی پروژه را بر محیط زیست تشخیص داده و فرصت توسعهٔ محیط زیست و محافظت از آن را تقویت کنند.

از سوی دیگر این کار باعث کمک به تضمین عدم آسیب رساندن به مکان‌های حفاظت شده در «دریاچه الوجه» می‌شود که نقش بزرگی در حفاظت از آبزیان در برابر خطرات این پروژه دارد.

اطلاعات گردآوری شده از این راه یک عنصر مهم برای راهنمایی یگان‌های طراحی شرکت برای تحقق اهداف توسعه و حفاظت از محیط زیست خواهد بود.

گفتنی است پروژه دریای سرخ یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی است که هم‌سو با اهداف «چشم‌انداز ۲۰۳۰» توسعه می‌یابد و تجربه‌ای منحصر به فرد در گردشگری را فراهم می‌آورد.

شرکت توسعهٔ دریای سرخ که توسعهٔ دهندهٔ اصلی این پروژه است متعهد شده‌ که استانداردهای جدیدی را در زمینهٔ توسعهٔ پایدار پایه‌گذاری کند به طوری که در مرحلهٔ طراحی ۳۰ پژوهش را برای تضمین سازگاری کامل بین برنامه‌های توسعه پروژه و بهبود محیط زیست انجام داده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای