​توافق کردهای عراق برای معرفی استاندار کرکوک

​توافق کردهای عراق برای معرفی استاندار کرکوک

پارلمان اقلیم کردستان اولین جلسه خود را روز دوشنبه برگزار می‌کند
شنبه, 16 فوریه, 2019 - 16:45

دو حزب اقلیم کردستان یعنی حزب دموکرات کردستان و اتحاد ملی در نشست روز گذشته خود در سلیمانیه و پس از ۵ ماه مذاکره و بحث، در خصوص بزرگترین مانع تشکیل دولت انتخابی از ۳۰ سپتامبر، یعنی تعیین استاندار کرکوک به توافق رسیدند.

به گزارش «الشرق الاوسط» بر اساس سهمیه انتخابات اخیر در عراق، این سمت جزء سهمیه کردها است، به همین دلیل حضور و مشارکت نمایندگان حزب اتحاد ملی در اولین جلسه پارلمان در روز دوشنبه قطعی شد.

 این جلسه برای انتخاب اعضای هیئت رئیسه پارلمان برگزار می‌شود و بر اساس موارد و منافع انتخاباتی و توافق جدید، حزب اتحاد ملی ریاست این دوره را بر عهده خواهد گرفت.

سخنگوهای رسمی دو حزب در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این نشست تأکید کردند که در خصوص همه مسائل مورد اختلاف، ساز و کار تشکیل دولت اقلیم، تقسیم مناصب و وزارت‌ها در اقلیم و دولت فدرال به توافق نهایی مشترک رسیدند و پیش از برگزاری جلسه پارلمان اقلیم، توافق رسمی را امضا خواهند کرد.

سعدی احمد بیره سخنگوی حزب اتحاد ملی در این باره گفت: «دو حزب از طریق مشورت با همه اطراف، در زمینه تعیین نامزد استاندار جدید کرکوک و عادی سازی اوضاع در این استان به اتفاق نظر رسیدند، چرا که کرکوک به مثابه عراق کوچک است و باید رضایت همه اطراف در آن جلب شود».

وی افزود: «تعیین یک شخص برای استانداری کرکوک و وزارت عدل در دولت عراق که سهمیه کردهاست، با توافق بین مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات و مقام ارشد دفتر سیاسی اتحاد ملی انجام خواهد شد».

محمود محمد سخنگوی حزب دموکرات نیز گفت: «توافق جدید نشان‌دهنده ماهیت ایده‌ها و دیدگاه‌های دو حزب در خصوص نحوه اداره اقلیم، قبول مسئولیت‌های دو حزب و نحوه مقابله با چالش‌ها در مرحله آینده است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای