اولین اجلاس عربی-اروپایی؛ بررسی مهاجرت و ثبات

اولین اجلاس عربی-اروپایی؛ بررسی مهاجرت و ثبات

اولین اجلاس عربی-اروپایی با مشارکت ۴۰ مسئول دولتی و حکومتی در مصر برگزار می‌شود
سه شنبه, 19 فوریه, 2019 - 10:00

مصر در تلاش برای فراهم کردن مقدمات برگزاری اولین اجلاس عربی-اروپایی در شرم الشیخ است.

به گزارش الشرق الاوسط، کشورهای شرکت کننده نیز شروع به اعلام پرونده‌های اولویت‌دار در دستور کار مذاکراتی خود در این اجلاس کردند که یکشنبه آغاز شده و به مدت دو روز ادامه دارد.

وزارت خارجهٔ مصر عنوان کرد این اجلاس که تحت شعار «سرمایه‌گذاری در ثبات» برگزار می‌شود بر موضوعاتی همچون ثبات منطقه، خطرات تروریسم، عملیات صلح در خاورمیانه، مهاجرت غیرقانونی و سرازیر شدن پناهندگان به اروپا متمرکز است.

اتحادیهٔ اروپا نیز دو روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد اهداف این اجلاس تقویت روابط مشترک، پیشبرد همکاری در زمینهٔ تجارت و سرمایه‌گذاری، مهاجرت، امنیت و وضعیت منطقه است.

این اتحادیه اعلام کرد که این اجلاس به ریاست عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهور مصر و دونالد توسک رئیس اتحادیهٔ اورپا برگزار می‌شود.

عمرو رمضان معاون وزیر خارجهٔ مصر در امور اروپا از مشارکت بیش از ۴۰ نفر از مسئولان دولتی و حکومتی در این اجلاس خبر داد و اعلام کرد از جانب اروپا وزرا و رؤسای جمهور ۲۰ کشور اتحادیه و در رأس آنها آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان شرکت خواهند کرد.

محمد العرابی وزیر خارجهٔ سابق مصر در گفتگو با «الشرق الاوسط» عنوان کرد اهتمام اروپا در اجلاس بر موضوع مهاجرت و کنترل مرزها خواهد بود.

وی اولویت عربی در اجلاس را به حل و فصل مسألهٔ فلسطین و تلاش برای جذب حمایت کشورهای اروپایی از موضع کشورهای عربی عنوان کرد.

بنابر اظهارات وی از دیگر موضوعاتی که در این اجلاس بررسی می‌شوند حل و فصل بحران‌های لیبی، سوریه و یمن به خصوص در زمینهٔ بازسازی است.

منابع دیپلماتیک نیز بدون ذکر جزئیات از بررسی موضوعات اقتصادی و اجتماعی در این اجلاس خبر دادند که کم‌اهمیت‌تر از مسائل سیاسی نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای