صائب عریقات: حماس ابزاری برای اجرای «معامله قرن» است

صائب عریقات: حماس ابزاری برای اجرای «معامله قرن» است

پنجشنبه, 28 فوریه, 2019 - 06:30
رام الله: «الشرق الاوسط»

صائب عریقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین با انتقاد از حماس گفت: «حماس پرده از چهره خود برداشته و چهره واقعی خود را به شکلی رسمی نشان داده است تا ثابت کند ابزاری برای اجرای معامله موسوم به «معامله قرن» است».

به گزارش «الشرق الاوسط» عریقات در گفتگو با رادیو صدای فلسطین گفت: «ملت فلسطین در مقابل همه تلاش‌های «حماس» و کسانی که به آنها در محکوم کردن و گرفتن مشروعیت از محمود عباس رئیس‌جمهور فلسطین و سازمان آزادیبخش کمک می‌کنند، ایستاد».

وی افزود: «حماس از زمان ریاست در گروه (77 چین) و سپس کنفرانس مسکو و در آستانه نشست کشورهای عربی- اروپایی در شرم الشیخ چهره واقعی خود را نشان داد. حماس در کنفرانس مسکو از اعتراف به سازمان آزادیبخش فلسطین امتناع کرد».

دلیل این اظهارات عریقات اقدام حماس برای برگزاری تظاهراتی در غزه با شعار «برو» و در مخالفت با محمود عباس بود. 

گفتنی است جنبش فتح نیز با تظاهراتی با شعار «تو را برگزیدیم» به حماس پاسخ داد.

وی اشاره کرد: «حماس و همه کسانی که خواستار حذف رئیس‌جمهور و سازمان آزادیبخش هستند، ابزاری برای ضربه زدن به پروژه ملی و جلوگیری از تشکیل دولت مستقل فلسطین هستند».

توفیق الطیراوی عضو کمیته مرکزی جنبش فتح در هشدار شدیداللحنی به حماس گفت: «کسی باید برود که نیروی مسلح غزه را به دست گرفته و وحدت و جغرافیای ملی را در معرض تقسیم و خطر قرار داد و از اسلحه برای حضور سیاسی خود استفاده می‌کند، نه کسانی که در مقابل تقسیم کشور و معامله قرن ایستادگی کرده و به آمریکا و اسرائیل نه می‌گویند و همچنین برای بیت المقدس معامله نمی‌کند».

دولت فلسطین نیز ضمن دعوت از همه احزاب و طبقات جامعه فلسطین برای حمایت از عباس و رهبری فلسطین اعلام کرد: «سازمان آزادیبخش فلسطین نماد مردم فلسطین، چارچوب جامع و یکپارچه مردم و همه نیروهای سیاسی باقی خواهد ماند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای