مدیر اجرایی «آرامکو»: صنعت نفت با بحران درک متقابل روبرو است

مدیر اجرایی «آرامکو»: صنعت نفت با بحران درک متقابل روبرو است

مدیر اجرایی شرکت پی پی بریتانیا بخش انرژی آمریکا را «بازار بی‌مغز» توصیف کرد
پنجشنبه, 28 فوریه, 2019 - 13:30

امین ناصر مدیر اجرایی شرکت «آرامکو» سعودی عنوان کرد صنعت نفت با بحران درک متقابل روبرو است.

به گزارش الشرق الاوسط، وی اظهار کرد نقطه نظرات برخی از ناظران در خصوص اینکه پایان نفت با افزایش استفاده از ماشین‌های برقی نزدیک است، غیرمنطقی و غیرواقعی است.

وی در هفتۀ بین‌المللی نفت در لندن افزود: صنعت ما با بحران درک از جانب برخی افراد ذیربط مواجه است.. مزایای سنتی ما از عرضۀ قابل اعتماد با قیمت مقرون به صرفه برای تامین انتظارات جامعۀ امروز کافی نیست.

وی ادامه داد که ماشین‌های سواری 20 درصد از میزان تقاضای نفت را دارند و دیگر بخش‌ها همچون هواپیماها، کشتی‌ها، کامیون‌ها و پتروشیمی جایگزینی برای نفت نخواهند داشت.

وی ضمن دعوت به سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز در آینده، گفت: صنعت نفت باید به نظریه‌های اغراق آمیز همچون نظریۀ اوج تقاضای نفت پاسخ دهد؛ چرا که افراد بسیاری هستند که احتمال می‌دهند تقاضای نفت در سایۀ تشدید استانداردهای گازهای گلخانه‌ای، افزایش ماشین‌های کم مصرف سوخت و منابع انرژی تجدیدپذیر در سال‌های آینده به اوج خود می‌رسد.

وی با اشاره به شروع مجدد فعالیت میدان نفتی السفاینه بعد از یک تعطیلی موقت، آن را بزرگ‌ترین میدانی نفت جهان دانست که روزانه یک میلیون بشکه نفت سنگین تولید می‌کند.

وی در پایان اعلام کرد سعودی در نظر دارد تا قبل از سال 2030 روزانه 3 میلیارد فوت مکعب گاز صادر کند.

در این میان باب دادلی مدیر اجرایی شرکت نفتی پی پی بریتانیا نفت شیل آمریکا را بازار «بی مغز» توصیف کرد که درست برعکس همتایان سعودی و روسیه آن دغدغه‌ای جز این ندارد که به سیگنال‌های بازار پاسخ بدهد.

وی عنوان کرد ایالات متحدۀ آمریکا تنها حکومتی است که کاملاً به سیگنال‌های بازار پاسخ می‌دهد.. درست همچون یک بازار بی مغز. او فقط به سیگنال‌های قیمت‌ها پاسخ می‌دهد.. برخلاف سعودی و روسیه که تولید خود را در پاسخ به کمبود و یا ناتوانی در امدادرسانی‌های نفتی کنترل می‌کنند. اما بازار نفت سنگی آمریکا فقط نسبت به قیمت نفت واکنش نشان می‌دهد.

گفتنی است بخش نفت سنگی آمریکا برای کسب درآمد بیشتر، نفت خام را بشکه‌ای 40 تا 60 دلار می‌فروشد و اقدام به بستن سکوهای نفتی فعال بعد از کاهش سودآوری آنها می‌کند و این کار به او کمک کرد که سال گذشته تبدیل به بزرگ‌ترین تولید کنندۀ نفت خام شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای