پدرسون «نقشه راه» اولیه برای صلح در سوریه را ارائه داد

پدرسون «نقشه راه» اولیه برای صلح در سوریه را ارائه داد

جمعه, 1 مارس, 2019 - 17:30

گی‌یر پدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، پس از اولین جلسه خود در شورای امنیت سازمان ملل در ۷ ژانویه گذشته (۱۷ دی)، کلیات و پارامترهای طرح خود برای میانجیگری جهت دستیابی به صلح پس از ۸ سال جنگ در این کشور عربی را تعیین کرد.

به گزارش «الشرق الاوسط» وی تأکید کرد که بر اجرای تمامی اجزا و جنبه‌های قطعنامه ۲۲۵۴ کار می‌کند و برخلاف استفان دی مستورا فرستاده پیشین سازمان ملل، فعالیت خود را به تشکیل کمیته قانون اساسی محدود نخواهد کرد.

وی افزود: «در مشاوره‌های اولیه به همه اطراف تذکر دادم که قطعنامه ۲۲۵۴ شامل همه عناصر مورد نیاز برای ایجاد راه حل سیاسی بوده و با احترام به حاکمیت، اتحاد، استقلال و تمامیت ارضی سوریه آغاز می‌شود. من نقشه راهی برای روند سیاسی با مالکیت و رهبری سوریه ارائه می‌دهم».

پدرسون برای مرحله پیش رو ۵ هدف تعیین کرد که عبارتند از:

* آغاز گفتگوی مداوم با دولت سوریه و مخالفان برای ایجاد اعتماد در محیطی امن، آرام و خنثی

* انجام اقدامات بنیادی‌تر در خصوص بازداشت‌شدگان، ربوده شدگان و مفقودین از طریق مذاکره با افراد ذینفع در آستانه و احزاب سوری و همه اطراف درگیر

* مذاکره با طیف و مجموعه گسترده‌ای از مردم سوریه برای مشارکت در این روند و عملیات

* تشکیل کمیته قانون اساسی معتبر، متعادل و جامع در کوتاه‌ترین زمان ممکن

* کمک به نهادهای بین‌المللی برای عمیقتر کردن گفتگوی خاص آنها در جهت هدفی مشترک جهت رسیدن به توافق سیاسی قابل اعتماد و پایدار برای درگیری‌ها در سوریه و دستیابی به مشروعیت بین‌المللی

جاناتان کوهن معاون فرستاده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد با اعلام تأیید تلاش‌های پدرسون از سوی آمریکا گفت: «واشنگتن از تعهدات خود برای رسیدن به راه حل مسالمت‌آمیز در سوریه و بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ دست نمی‌کشد».

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز گفت: «روسیه، شرکای آن و نماینده ویژه سازمان ملل برای هماهنگی معیارهای کمیته قانون اساسی سوریه همکاری می‌کند».

از سوی دیگر بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل نیز خواستار پایان دادن به حضور غیرقانونی نیروهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و ترکیه در اراضی سوریه و انحلال به اصطلاح ائتلاف بین‌المللی شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای