وعده پوتین به نتنیاهو برای عدم تحویل سامانه S-300 به سوریه

وعده پوتین به نتنیاهو برای عدم تحویل سامانه S-300 به سوریه

درخواست اسرائیل از واشنگتن برای عدم اعتراف به الحاق جولان
دوشنبه, 4 مارس, 2019 - 10:15
منابع آگاه نزدیک به بنیامین نتنیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گزارش دادند: «نتنیاهو روز چهارشنبه گذشته در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در مسکو به سه تضمین در خصوص سوریه دست یافت».

به گزارش «الشرق الاوسط» این سه موضوع عبارتند از: عدم انتقال سامانه موشکی S-300 به ارتش نظام سوریه، ایجاد یک تیم سیاسی روسی - اسرائیلی برای اخراج نیروهای خارجی که وارد جنگ داخلی سوریه شدند و ادامه آزادی عمل اسرائیل در سوریه.

به گزارش روزنامه «معاریو» اسرائیل، منابع مذکور، این اطلاعات را از دفتر نتنیاهو نقل کرده‌اند. بند اول این توافقات این است که سامانه موشکی S-300 که در شمال سوریه قرار دارد، تحت کنترل نظام این کشور نخواهد بود و ارتش سوریه به تنهایی نخواهد توانست از آن علیه حملات اسرائیل استفاده کند.

طال لیف رام تحلیلگر نظامی در گفتگو با «معاریو» گفت: «هدف اسرائیل از بند مربوط به خروج نیروهای خارجی از اسرائیل، ایران بوده‌است، اما این بند از نظر روسیه بسیار محافظه‌کارانه و مبهم است».

از سوی دیگر محافل نزدیک به نتنیاهو با متهم کردن افرادی که آنها را «رهبران امنیتی اسرائیلی که در آمریکا خدمت می‌کنند» خواندند، گفتند: «این افراد با ارسال نامه‌ای به اعضای مجلس سنا از آنها خواستند لایحه اعتراف و به رسمیت شناختن «حاکمیت اسرائیل بر جولان» را رد کنند».

به گزارش روزنامه راست‌گرای «اسرائیل هیوم» سرویس‌های امنیتی اسرائیل در آمریکا ترجیح دادند این لایحه که هفته گذشته توسط دو سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی یعنی تد کروز و تام کوتون ارائه شد، تصویب نشود. 

آنها به صراحت و وضوح خواستار عدم تصویب این لایحه حداقل در این مرحله شدند، چرا که وجود اسرائیل در جولان واقعیتی غیرقابل تردید و غیرقابل انکار است و گفتند هدف از تصویب این قانون که باعث تحریک بحث و جدل‌ها در این زمینه می‌شود، مشخص نیست.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای