سعودی، امارات و یمن خواستار اعمال فشار شورای امنیت به حوثی‌ها شدند

سعودی، امارات و یمن خواستار اعمال فشار شورای امنیت به حوثی‌ها شدند

استفان دوجاریک به «الشرق الاوسط»: گریفیتس به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد و گوتریش گزارش می‌نویسد
چهارشنبه, 6 مارس, 2019 - 10:30

پادشاهی سعودی، امارات متحدهٔ عربی و یمن خواستار اعمال فشار اعضای شورای امنیت به حوثی‌ها برای اجرای توافقنامهٔ استکهلم بر اساس قطعنامهٔ ۲۴۵۱ شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالله بن یحیی المعلمی نمانیدهٔ دائم سعودی در سازمان ملل، لانا نسیبه نمانیدهٔ دائم امارات در سازمان ملل و عبدالله السعدی نمایندهٔ دائم یمن در سازمان ملل بیانیه‌ای به رئیس شورای امنیت ماه جاری فوانسوا دولاتر نمایندهٔ دائم فرنسه در سازمان ملل نوشتند.

 آنها در این بیانیه عنوان کردند دولت‌هایشان بر پایبندی مجدد خود نسبت به رسیدن به راه‌حل سیاسی و فراهم کردن کمک‌های بشر دوستانه برای ملت یمن تأکید کردند.

آنها ضمن استقبال از تلاش‌های مارتین گریفیتس فرستادهٔ سازمان ملل در امور یمن در خصوص مذاکرات استقرار نیروهای مشترک در الحدیده، تبادل اسرا و شواری مشترک تعز، بر حمایت ثابت ائتلاف عربی از توافقنامهٔ استکهلم تأکید کردند.

آنها در این نامه که یک نسخه از آن را برای آنتونیو گوتریش دبیرکل سازمان ملل فرستادند، خواهان فشار جامعهٔ بین‌المللی به حوثی‌ها برای ملزم شدن به تعهداتشان شدند.

در این بیانیه همچنین نسبت به توقف وارد شدن سلاح ایرانی به یمن و تضمین اجرای توافقنامهٔ استقرار نیروهای مشترک بر اساس توافقات مذکرات کمیتهٔ هماهنگی ابراز امیدواری کردند.

آنها ضمن تأکید بر مذاکره در بارهٔ استقرار نیروهای مشترک برای یافتن طرحی بررسی شده، اذعان کردند امتناع حوثی‌ها از خروج از دو بندر الصلیف و راس عیسی بعد از ماه‌ها سنگ‌اندازی چیز عجیبی نیست.

آنها ضمن اشاره به اینکه اقدامات حوثی‌ها نسبت به اجرای توافقنامه اطمینان برانگیز نبوده و نیروهای ائتلاف ۱۷۵۴ مورد کارشکنی در الحدیده توسط آنها را رصد کردند، عنوان کردند که در این کارشکنی‌ها از اسلحهٔ پیشرفته استفاده شده‌است که ازجملهٔ آنها موشک‌های بالیستیک بدر است.

آنها توضیح دادند که این اقدامات بخشی از استراتژی سرکرده‌های حوثی برای نقض توافقنامهٔ استکهلم است که منجر به زحمی شدن ۷۸۰ نفر و کشته شدن ۱۲۵ نفر شد.

آنها اظهار کردند آتش‌بس از سوی ائتلاف به معنای التزام یک طرفه برای رسیدن به راه‌حل سیاسی در یمن است.

آنها ضمن اشاره به آگاه بودن مسئولان رده بای سازمان ملل به عدم وجود گزارش‌های نقض آتش‌بس به دلیل نبود ناظرانی از سازمان ملل، خواستار انتشار بیشتر ناظران از سوی این سازمان شدند.

این نمایندگان ادعای حوثی‌ها دربارهٔ اینکه ائتلاف عربی به کارشکنی در آتش‌بس پرداخته‌است را رد کردند و خواستار عدم باور این ادعاهای بی‌پایه و اساس از سوی رسانه‌های تحت کنترل حوثی شدند.

آنها از بازرسی گروه سازمان ملل از آسیاب‌های دریای سرخ استقبال کردند و تأکید کردند که مشکلات اساسی آن همچنان پابرجا است و خواستار فشار به حوثی‌ها برای پیروی از ابعاد بشردوستانهٔ توافقنامهٔ الحدیده شدند.

آنها با اشاره به کمک مالی سعودی و امارات به طرح کمک انسانی سازمان ملل به یمن، اظهار کردند که با این کار میزان کمک‌های ائتلاف عربی به یمن از سال ۲۰۱۵ به حدود ۲۰ میلیارد دلار رسید.

آنها در پایان از اعضای سازمان ملل خواستند که حوثی‌ها را به اجرای توافقنامهٔ استکهلم بر اساس قطعنامهٔ ۲۴۵۱ دعوت و کارشنی دائمی آنها در آتش‌بس را محکوم کنند و همچنین خواستار اجرای توافقات مذاکرات کمیتهٔ هماهنگی توسط آنها شوند.

در این راستا «الشرق الاوسط» از استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در خصوص احتمال تعیین دلایل عدم اجرای توافقنامهٔ سوئد در گزارش آیندهٔ دبیرکل سازمان ملل پرسید و وی در پاسخ گفت: گریفیتس به شکلی کاملاً عمیق بر روی قانع کردن اطراف توافقنامه برای اجرای آن کار می‌کند.

وی افزود: اطراف توافقنامه در مناسبت‌های مختلف نسبت به اجرای آن سخن گفتند. واضح است که شیطان در جزئیات آن نهفته‌است، گریفیتس تمام تلاش خود را برای پیشبرد عملیات انجام می‌دهد.

وی تأکید کرد دبیرکل سازمان ملل می‌داند که قطعنامه‌هایی وجود دارد که بر اساس آنها باید گزارش ارائه دهد و او این کار را می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای