ترامپ دموکرات‌ها را به ضدیت با اسرائیل و یهود متهم کرد

ترامپ دموکرات‌ها را به ضدیت با اسرائیل و یهود متهم کرد

مجلس نمایندگان قطعنامه ای را به تصویب رساند که در آن «نفرت» محکوم شده بود
شنبه, 9 مارس, 2019 - 15:30

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد با تصویب قطعنامه‌ای در محکومیت یهودستیزی در مجلس نمایندگان آمریکا، حزب دموکرات به حزبی «ضد یهود» و «ضد اسرائیل» تبدیل شده‌است.

به گزارش الاوسط، در پی اختلاف میان دموکرات‌ها، و پس از افزوده شدن نکوهش نفرت از روی تعصب از اسلام و شکل‌های دیگر نژادپرستی در کنار یهودستیزی به متن اولیه، ۴۰۷ عضو دموکرات و جمهوریخواه به آن رای موافق داده و ۲۳ جمهوری‌خواه با آن مخالفت کردند.

ایلهان عمر، زاده سومالی و رشیده طلیب فلسطینی‌تبار، دو زن مسلمانی که برای نخستین بار به مجلس نمایندگان راه یافته‌اند، از آغاز به کار این دوره کنگره، اظهاراتی در نکوهش اسرائیل بیان کرده‌اند اما سخنان خانم عمر یهودستیزانه تعبیر شده و توفانی از واکنش را در پی آورده‌است.

برنی سندرز که خود یهودی است، ضمن انتقاد از واکنش‌های منفی به اظهارات ایلهان عمر تأکید کرده‌است که «یهودی‌ستیزی» با انتقاد مشروع از اسرائیل تفاوت دارد.

او انتقاد مشروع از جناح راست و دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل را جدای از یهودستیزی دانسته‌است.

مجلس نمایندگان پنجشنبه شانزدهم اسفند با اکثریت آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در کنار یهودستیزی، اسلام‌هراسی و نیز قائل شدن حق اولویت برای «نژاد برتر» را محکوم می‌کند.

این قطعنامه در آغاز قرار بود در نکوهش اظهارات ایلهان عمر، عضو مسلمان مجلس نمایندگان، در ارتباط با اسرائیل و تأثیرات اسرائیل بر سیاست آمریکا، به عنوان قطعنامه‌ای در نکوهش یهودستیزی، و بدون مطرح شدن صریح نام خانم عمر، به رای‌گیری گذاشته شود.

خانم عمر چند هفته پیش نیز به دلیل انتقاد از کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (AIPAC) به «یهودی‌ستیزی» متهم شد.

سخنان نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که گفته‌است فکر نمی‌کند ایلهان عمر ضد یهود باشد، با نکوهش شماری از سران سازمان‌های یهودیان آمریکا و کنگره جهانی یهود روبرو شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای