​آغاز گشت‌های همزمان ترکیه و روسیه در داخل و خارج ادلب

​آغاز گشت‌های همزمان ترکیه و روسیه در داخل و خارج ادلب

هشدار ترکیه: با ادامه نقض قوانین از سوی اسد موج مهاجرت به آمریکا می ‌رسد
شنبه, 9 مارس, 2019 - 23:15

نیروهای ترکیه روز گذشته به موجب توافقنامه سوچی که در تاریخ ۱۷ سپتامبر گذشته با روسیه امضا کردند، گشت‌های نظامی خود در مناطق عاری از سلاح در استان ادلب سوریه را آغاز کردند.

به گزارش «الشرق الاوسط» ترکیه بر اساس توافقنامه سوچی و به منظور ایجاد منطقه‌ای بین نیروهای نظام سوریه و مخالفان، همزمان با گشت روسیه در مناطق خارجی ادلب، گشت‌هایی را در استان ادلب انجام داد.

 آنکارا از ادامه نقض قوانین در ادلب هشدار داد و اعلام کرد: «این امر موجب به راه افتادن موج جدیدی از پناهندگان خواهد شد که ممکن است به آمریکا نیز برسند».

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه روز گذشته در گفتگو با خبرگزاری رسمی ترکیه «آناتولی» گفت: «گشت‌های روسی در منطقه مرزی خارج از ادلب و گشت‌های نیروهای مسلح ترکیه نیز در منطقه عاری از سلاح درون استان آغاز شده‌است، این اقدام گامی مهم برای حفظ ثبات و تثبیت آتش‌بس به‌شمار می‌رود».

وی افزود: «ما در خصوص ادلب و تفاهم سوچی که نقش بسزایی در توقف وقوع یک فاجعه بشری بزرگ داشت، با روسیه و ایران هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم و از امروز (روز گذشته) برخی از تهدیدات هوایی ادلب و عفرین از بین رفته‌است».

وی همچنین یادآور شد: «بزرگترین گلایه ما از نظام سوریه، نقض آتش‌بس است و انتظار داریم که به آن پایبند باشد، از روسیه می‌خواهیم، حملات نظام به ادلب را متوقف سازد».

نظام سوریه نیز حملات خود را اینگونه مبرر می‌سازد که در واکنش به نقض قوانین از سوی مخالفان است که خود آنها را «گروه‌های تروریستی» می‌خواند، اما حملات آنها در مناطق مسکونی به‌ویژه در شهرهای خان شیخون و معره النعمان متمرکز شده‌است.

فؤاد اوکتای معاون رئیس‌جمهور ترکیه نیز گفت: «ترکیه آمادگی‌های خود برای اجرای عملیات نظامی در منطقه شرق فرات را انجام داده و نیروهای این کشور اکنون قادر به ورود به سوریه هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای