ساترفیلد: تلاش می‌کنیم تا لبنان از تحریم‌ حزب‌الله آسیب نبیند

ساترفیلد: تلاش می‌کنیم تا لبنان از تحریم‌ حزب‌الله آسیب نبیند

دوشنبه, 11 مارس, 2019 - 00:00

مقامات لبنان که در آستانه سفر هفته آینده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به بیروت با دیوید ساترفیلد معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک دیدار کردند، از موضع سید حسن نصرالله دبیرکل «حزب‌الله» در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه حزب شگفت‌زده نشدند. وی از حزب و انصار آن خواست با پول جهاد کنند.

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از منابع نزدیک به مقامات لبنان، ساترفیلد تأکید کرد: «تحریم‌های آمریکا بر ایران و به تبع آن «حزب‌الله» نتایج بسیار خوبی را به همراه داشت که ما انتظار نداشتیم به این سرعت محقق شود».

بنا به گفته‌های این منابع ساترفیلد به صراحت از تلاش و دقت واشنگتن در خصوص عدم ضربه خوردن به لبنان در نتیجه تحریم‌ها علیه حزب‌الله سخن گفت و افزود: «ما سعی داریم آسیب‌های وارده به لبنان را خنثی کنیم و در همین راستا تلاش می‌کنیم از تصمیمات کنفرانس «سیدر» برای کمک به بیروت در جهت خروج از بحران اقتصادی و مالی، استفاده کنیم».

به گزارش این منابع وی یادآور شد که واشنگتن نمی‌خواهد لبنان در این تحریم‌ها شریک باشد و دولت لبنان برای اینکه مسئولیت گناهان و اشتباهات دیگران را به عهده نگیرد، باید برای دور زدن تحریم‌ها دست حزب‌الله را از اموال عمومی لبنان کوتاه کند، چرا که تعدادی از وزرای دولت از حزب‌الله هستند.

برخی از احزاب سیاسی مخالف حزب‌الله معتقدند، هدف نصرالله از اعلام «جهاد علیه فساد» این است که حزب‌الله را در صف مقدم مبارزه با فساد نشان دهد، تا از این طریق پیام خود به جامعه بین‌المللی را برساند و بگوید که واشنگتن کسانی را در لبنان تحریم کرده که با فساد مبارزه می‌کنند.

گفتنی است منابع غربی افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران و حزب‌الله را جایگزینی مناسب برای جنگ‌های نظامی می‌دانند. واشنگتن می‌خواهد با اعمال فشار بر اسرائیل، تل آویو را از هر گونه عملیات نظامی در جنوب لبنان بازدارد، چرا که تحریم‌ها نتایج مؤثرتری دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای