بوتفلیقه؛ دو ناکامی حزبی و مردمی

بوتفلیقه؛ دو ناکامی حزبی و مردمی

شواهدی بر توقف حمایت جبهه آزادی بخش ملی از رییس جمهور و تخلیه میدان های پایتخت برای اعتراضات بی سابقه
شنبه, 16 مارس, 2019 - 11:45
اعتراضات گسترده به پرزیدنت عبد العزیز بوتفلیقه و حاکمیت در پایتخت الجزایر روز جمعه ۱۵ مارس (رویترز)

حکومت پرزیدنت عبد العزیز بو تفلیقه روز جمعه (۱۵ مارس) در معرض دو ناکامی بزرگ قرار گرفت: نخست: تظاهرات میلیونی در مرکز پایتخت و شهرهای همجوار. معترضان خواهان کناره گیری رییس جمهور و ارکان حاکمیتش هستند. دوم: بروز نشانه هایی در خصوص توقف حمایت جبهه آزادی بخش ملی از رییس جمهور. یک عضو بارز پیشین حزب حاکم گفت «بوتفلیقه به تاریخ پیوست».

ماموران امنیتی تدابیر گسترده ای برای جلوگیری از ورود معترضان به مرکز پایتخت از جمله توقف حرکت مترو و وسایل حمل و نقل عمومی به کار گرفتند اما با این حال، میلیون ها نفر در سراسر الجزایر روز جمعه (۱۵ مارس) به خیابان ها ریختند و خواهان کناره گیری پرزیدنت بوتفلیقه از قدرت شدند. معترضان از نور الدین بدوی نخست وزیر و رمطان لعمامره معاون او خواستند تا اقدامات برای تشکیل کابینه جدید را متوقف کنند. این کابینه جدید قرار است مقدمات تشکیل یک کنفرانس ملی را فراهم کند. کنفرانس ملی هم زمینه مناسب برای انتقال قدرت و انتخابات ریاست جمهوری را ایجاد می کند.

جمعیت بی سابقه معترضان روز ۱۵ مارس در میدان اول مه در مرکز پایتخت و میدان البرید المرکزی و میدان الشهدا راهپیمایی کردند. این تظاهرات برای چهارمین هفته متوالی برگزار می شود و خواسته معترضان تغییر نکرده است. آنها خواهان کناره گیری حاکمیت و چهره های حاکم هستند. شعارهای این هفته معترضان با اصرار بیشتری سرداده شد. ماموران امنیتی اقدام به تخلیه میدان های بزرگ پایتخت برای تظاهرات معترضان کردند. به گفته برخی این، اولین واکنش معترضان به «امتیازی» است که رییس جمهور با کناره گیری از نامزدی در انتخابات برای پنجمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای