ارکان حاکمیت به بوتفلیقه پشت کردند

ارکان حاکمیت به بوتفلیقه پشت کردند

الجزایر:اعتراض به اداره کشور توسط «نظامیان پیشین» در مرحله انتقالی
پنجشنبه, 28 مارس, 2019 - 15:15

ارکان حاکمیت سیاسی در الجزایر به عبد العزیز بوتفلیقه رییس جمهور این کشور پشت کردند. دو حزب عمده حکومتی یعنی جبهه آزادی بخش ملی و تجمع ملی دموکراتیک روز چهارشنبه (۲۷ آوریل) با انتشار بیانیه ای حمایت خود را از برنامه سپهبد احمد صالح فرمانده ارتش اعلام کردند.

صالح روز ۲۶ آوریل یعنی یک ماه بعد از آغاز اعتراضات مردمی به ریاست جمهوری بوتفلیقه خالی بودن منصب ریاست جمهوری را با توجه به اصل ۱۰۲ قانون اساسی و به دلیل بیماری اعلام کرد. 

اتحادیه عمومی کارگری الجزایر -بزرگ ترین و مهم ترین تشکل کارگری کشور- حمایت خود را از برکناری بوتفلیقه اعلام کرد. گفتنی است که سران این تشکیلات از هواداران پروپاقرص پرزیدنت بوتفلیقه بودند و بوتفلیقه را به برای پنجمین دوره به عنوان نامزد ریاست جمهوری مطرح کردند و همین به نارضایتی مردم دامن زد.

شماری از چهره های معروف جنبش اعتراضی الجزایر و گروهی از احزاب اپوزیسیون ضمن انتقاد از طرح جدید ارتش با اداره کشور و نظارت بر انتخابات توسط «نظامیان پیشین» در مرحله انتقالی مخالفت کردند. 

شبکه النهار الجزایر روز چهارشنبه از کشف یک «هسته تروریستی» در شهر وهران (غرب) توسط ارتش و پلیس خبر دادند. این گروه برای انجام چندین حمله در همایش های انتخاباتی برنامه ریزی کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای