تظاهرات گسترده در پایتخت سودان و انتشار بیانیه ارتش تا ساعاتی دیگر

تظاهرات گسترده در پایتخت سودان و انتشار بیانیه ارتش تا ساعاتی دیگر

حمله به مقر سازمان «جنبش اسلامی» تحت ریاست البشیر
پنجشنبه, 11 آوریل, 2019 - 09:15

ده ها هزار نفر از مردم در خارطوم (پایتخت سودان) روز پنجشنبه (۱۱ آوریل) به خیابان ها ریختند. این در حالیست که مردم و مقام های سیاسی در انتظار بیانیه نیروهای مسلح هستند.

چند هزار نفر روز پنجشنبه به سمت محل تجمع معترضان در مقابل مقر وزارت دفاع حرکت کردند. شماری از معترضان از روز شنبه (۶ آوریل) در این منطقه دست به تجمع زدند و خواستار برکناری حکومت حسن البشیر شدند. این تحرکات در حالی صورت می گیرد که نیروهای ارتش سودان در اقدامی مشابه «کودتای نظامی» در خیابان های خارطوم مستقر شده اند.

در این راستا، به گفته شاهدان عینی به «رویترز» ماموران روز پنجشنبه به مقر سازمان «جنبش اسلامی» در پایتخت سودان یورش بردند. عمر البشیر رییس جمهور سودان رییس این سازمان است. 

سازمان «جنبش اسلامی» یکی از ارکان حزب حاکم سودان است.

پخش برنامه های عادی تلویزیون و رادیوی حکومتی از صبح روز ۱۱ آوریل قطع شده و سرودهای ملی به جای آن پخش می شود. سازمان رادیو و تلویزیون اعلام کرد که «بیانیه مهم» نیروهای مسلح در ساعات آینده منتشر می شود. صدور بیانیه یک رسم متعارف در سودان در شرایط تحول سیاسی است. 

منابع نظامی به «الشرق الاوسط» گفتند ستاد فرماندهی ارتش در حال رایزنی برای تعیین رییس و اعضای شورای نظامی انتقالی است. بیانیه اول ارتش به دلیل عدم پذیرش دو نامزد مطرح برای ریاست شورای نظامی انتقالی به تعویق افتاده است».

ارزیابی اولیه تحولات سودان نشان می دهد که «نیروهای واکنش سریع» نقش عمده ای در این کودتا داشتند. این تشکیلات توسط البشیر تاسیس شده است. گمانه زنی ها حاکی از انتصاب محمد حمدان دنقرو برای معاونت شورای نظامی انتقالی است. دنقرو فرمانده کنونی نیروهای واکنش سریع است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای