عقد تفاهم نامه های همکاری بین سعودی و عراق

عقد تفاهم نامه های همکاری بین سعودی و عراق

ملک سلمان خطاب به عبد المهدی: ما پیوندهای مشترک در زمینه مذهب و امنیت و منافع داریم
چهارشنبه, 17 آوریل, 2019 - 00:30

ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه (۱۷ آوریل) در ریاض دیدار و گفتگو کردند. عبد المهدی در صدر هیات بلند پایه به سعودی سفر کرده است. مقام های دو کشور ۱۳ تفاهم نامه در راستای گسترش همکاری در زمینه سیاست و سرمایه گذاری و کشاورزی و صنایع و نفت و گاز و برق رسانی و نیز همکاری فرهنگی و هنری امضا کردند. 

ملک سلمان گفت سعودی و عراق دارای پیوندهای مشترک در زمینه دین و امنیت و منافع مشترک هستند. او در گفتگو با عبدالمهدی افزود «سعودی از دولت عراق جانبداری می کند و ما پیوندهای مشترکی در حوزه مذهب و امنیت و منافع مشترک داریم و باید روابط دو کشور گسترش یابد». او افزود رهنمودهایی به مقام های کشور برای افزایش تلاش و همکاری و هماهنگی دو جانبه و اجرای تفاهم نامه ها و یادداشت تفاهم های امضا شده داده است. 

ملک سلمان یادآور شد «همکاری با عراق و حمایت از این کشور در کلیه عرصه ها مورد توجه مقام های سعودی است. سعودی در راستای همکاری برای تامین منافع مشترک ابراز آمادگی می کند». او از فضای ثبات حاکم در عراق ابراز خرسندی کرد.

گفتگوهای دو جانبه روز چهارشنبه (۱۷ آوریل) در کاخ یمامه در ریاض برگزار شد. دو طرف درباره روابط دو جانبه و زمینه های همکاری و گسترش همکاری ها در زمینه های گوناگون گفتگو کردند. عبد المهدی گفت گسترش روابط بین ریاض و بغداد مورد توجه مقام های عراق قرار دارد.

شبکه «العربیه» به نقل از عبد المهدی گفت «مقام های عراق برای گسترش روابط همه جانبه با سعودی آماده هستند. سفرهای متقابل مسئولان دو کشور بستری برای چشم انداز روشن در روابط دو جانبه ایجاد می کنند و اهداف مردم دو کشور برای ایجاد امنیت و ثبات در منطقه را تامین می کند».

از سوی دیگر، مقام های سعودی و هیات عراقی متشکل از ۷۰ بازرگان کشور روز چهارشنبه (۱۷ آوریل) درباره فرصت های سرمایه گذاری دو جانبه گفتگو کردند. مهندس ابراهیم العمر رییس هیات کل سرمایه گذاری و رییس کمیته اقتصادی شورای هماهنگی سعودی و عراق بر رویکرد سران دو کشور در زمینه توسعه روابط استراتژیک و اقتصادی تاکید کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای