​«سپاه» شبه‌نظامیانش در عراق را بسیج کرد؛ آماده جنگ باشید

​«سپاه» شبه‌نظامیانش در عراق را بسیج کرد؛ آماده جنگ باشید

جمعه, 17 مه, 2019 - 07:30

روزنامه گاردین نوشت؛ قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در دیداری که اخیرا در بغداد با فرماندهان میلیشیاهای عراقی هم پیمان تهران داشته، از آن‌ها خواسته است که «آماده جنگ نیابتی باشند».

به گزارش الشرق الاوسط، این روزنامه به نقل از دو منبع ارشد اطلاعاتی نوشت قاسم سلیمانی سه هفته پیش تعدادی از رهبران گروه‌های شبه‌نظامی را برای دیدار فراخوانده و با آنها درباره موضوع آمادگی برای جنگ آینده گفتگو کرده است.

یکی از این منابع گفته است برخلاف دیدارهای گذشته سلیمانی با فرماندهان این شبه نظامیان در 5 سال گذشته، این دیدار در شرایط کاملا متفاوت برگزار شد و مسائلی در ارتباط با جنگ و سلاح را بررسی کردند.

این منبع اضافه کرد: مسئله مورد بحث خیلی بزرگ تر از صرف دعوت به مسلح شدن بود. 

به نظر می رسد این جلسه فرماندهان نظامی ایران با هم پیمانان خود در برخی از کشورهای خاورمیانه یکی از عوامل  اصلی تکاپوی دیپلماتیک اخیر واشنگتن، بریتانیا و عراق به منظور جلوگیری از جنگ باشد. 

این در حالی است که سفارت ایالات متحده در بغداد، پایتخت عراق، روز چهارشنبه در پیامی از خروج تمام کارمندان «غیراضطراری» وزارت خارجه آمریکا از این کشور خبر داد.

برخی از گزارش های اطلاعاتی حاکی از آن ایت که سفر غیرمنتظره مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا به عراق در هفته گذشته، به دلیل مستقر کردن موشک‌هایی در نزدیکی پایگاه‌های آمریکا در عراق از سوی شبه‌نظامیان وابسته به ایران بوده است.

پیشتر مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، در شامگاه ۱۷ اردیبهشت، در سفری غیرمنتظره و اعلام نشده وارد بغداد شد.

او هدف از سفر خود را مطلع کردن مقام‌های عراقی از «افزایش تحرکات ایران» و «خطر فزاینده‌ای» عنوان کرد.

پمپئو گفت آمریکا از حاکمیت ملی عراق حمایت می کند و افزود: ما نمی خواهیم کسی در امور داخلی آنها دخالت کند، به خصوص با حمله به کشورهای دیگر در عراق.

به نوشته گاردین، در این دیدار سرکردگان همه گروه‌های شبه‌نظامی به دعوت سلیمانی گرد آمده‌‌اند. سلیمانی در سال های اخیر پرنفوذترین چهره ایران در کشورهای محل تمرکز یعنی عراق و سوریه به حساب می‌‌‌‌آید و استراتژی های جنگی را برای این شبه نظامی طراحی می کند.

این روزنامه همچنین گزارش داد که یک شخصیت بارز از این دیدار مطلع شده و در این زمینه نگرانی خود را به مقامات مسئول غرب ابراز کرده‌است.

بنا بر این گزارش، علاوه بر شبه نظامیان مسلح مرتبط با ایران در عراق، گروهک‌های زیادی در منطقه خاورمیانه به نیابت از نظام ایران فعالیت می‌کنند و بیم آن می‌رود سپاه پاسداران در صورت افزایش فشار آمریکا به آن، این عوامل را تحریک کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای