عراق ایران را به پایبندی به توافق هسته ای تشویق کرد

عراق ایران را به پایبندی به توافق هسته ای تشویق کرد

جمعه, 24 مه, 2019 - 12:15
وزارت امور خارجه عراق

محمد علی الحکیم وزیر امور خارجه عراق، امروز جمعه سوم خرداد، از ایران خواست تا به توافق هسته موسوم به برجام پایبند بماند؛ توافقی که این روزها با خروج آمریکا از آن و تعلیق برخی از بندهای آن توسط ایران به خطر افتاده است.

به گزارش الشرق الاوسط، وزیر امور خارجه عراق در حاشیه کنفرانسی درباره خشونت‌های جنسی در اسلو پایتخت نروژ به خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم که برنامه جامع اقدام مشترک، توافق خوبی است».

الحکیم اضافه کرد: «ما دولت ایران را تشویق می‌کنیم که به برجام و روح این توافق وفادار بماند».

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، روابط ایران و آمریکا پس از تصمیم دونالد ترامپ در مه 2018 برای خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم های اقتصادی علیه ایران تیره و تار شد.

این تیرگی در روابط در دو هفته گذشته پس از اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه خاورمیانه برای مقابله با تهدیدهای ایران به اوج خود رسیده است. 

الحکیم همچنین توضیح داد: «آخرین چیزی که به آن نیاز داریم، جنگ در منطقه است. ما اساسا هم اکنون نزاع های زیادی داریم».

وی اضافه کرد: «فکر نمی کنم که کسی به دنبال این باشد که قیمت هر بشکه نفت در آینده نزدیک به بیش از 200 دلار برسد».

عراق که به مکانی استثنائی برای حضور همزمان ایران و آمریکا شده است، از آمادگی خود برای میانجیگری به منظور کاهش تشدید تنش و تشنج خبر داده است. 

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق روز سه شنبه گفته است که بغداد در نظر دارد تا در زمان بسیار نزدیکی هیات هایی به تهران و واشنگتن به منظور آرام کردن اوضاع میان دو کشور ارسال خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای