آمریکا دو گروهک عراقی را مسئول حمله به سفارت خود در بغداد می‌داند

آمریکا دو گروهک عراقی را مسئول حمله به سفارت خود در بغداد می‌داند

وزیر نفت عراق نسبت به بسته‌شدن تنگه هرمز هشدار داد
یکشنبه, 26 مه, 2019 - 01:00

باوجود اتهام زنی مستقیم آمریکا به گروه‌های وابسته به ایران در دست داشتن در حمله هفته گذشته به سفارت این کشور در بغداد، همچنان اکثر گروه‌های نظامی مرتبط با ایران در عراق در این باره سکوت اختیار کردند و این مسئولیت این عملیات را گردن نگرفته‌اند.

در این رابطه، یک مقام امنیتی عالی‌رتبه عراقی به «الشرق الاوسط» اطلاع داد که «شک و شبهه طرف آمریکایی دربارهٔ مورد هدف قراردادن سفارت واشینگتن در بغداد حول و حوش دو گروه نظامی یعنی (گردان سیدالشهدا) و (گردان امام علی) می‌چرخد و این مسئله را به طرف عراقی ابلاغ کرده‌اند».

این منبع تأکید کرد «آمریکایی‌ها همچنین به عراقی‌ها گفته‌اند که در صورت اثبات این دست داشتن در حمله به سفارت، ممکن است مجبور شوند برخی از عناصر این دو گردان را همچون دستگیری عناصر (القاعده) در یمن و جاهای دیگر، دستگیر کردند».

این منبع امنیتی همچنین توضیح داد «گروهک‌های نظامی در عراق عمدتاً به سه گروه تقسیم می‌شوند؛ نخست گروه‌های مخالف ایران همچون (گروهان‌های السلام) وابسته به جریان صدر که با تبدیل عراق به صحنه جنگ میان ایران و آمریکا مخالفند، دوم گروه‌های دارای روابط نزدیک با ایران همچون (بدر) و (عصائب اهل الحق) که فعلاً خود را از این نزاع دور کرده‌است و سوم گروه‌های ناشناخته که نمایندگانی در پارلمان ندارند که ممکن است در هر لحظه به سود ایران وارد نزاع شوند».

از سوی دیگر، هشام الهاشمی کارشناس مسائل گروهک‌های مسلح دربارهٔ تشدید تنش میان آمریکا و ایران به «الشرق الاوسط» گفت: «به نظر می‌رسد این گروهک‌ها در حال عملیاتی کردن گفته رهبر ایران مبنی بر (نه جنگ نه مذاکره با ایران) هستند».

الهاشمی افزود: «گفتمان گروهک‌های دوست ایران همچون (بدر) و (عصائب) در این روزها به آرامش و عقل‌گرایی متمایل است، و معتقدم این شرایط برای عراق خوب است، زیرا وارد جنگی نخواهد شد که هیج منفعتی در آن ندارد».

باوجود گزارش‌های متعدد از نقش عراق در خصوص بحران شدید میان واشینگتن و تهران و سفرهای پی در پی مقامات منطقه، شبکه آمریکایی «الحره» گزارش داد جوی هود کاردار سفارت آمریکا در بغداد دربارهٔ وساطت عراق میان ایران و آمریکا گفته‌است «نیازی به میانجیگری عراق در این موضوع نداریم و آمریکا می‌تواند بدون واسطه با طرف ایرانی وارد گفتگو شود».

در همین خصوص، ثامر الغضبان وزیر نفت عراق، نسبت به احتمال بسته شدن تنگه هرمز در نتیجه بحران میان واشینگتن و تهران هشدار داد.

 الغضبان در مصاحبه با تلویزیون «السومریه» عراق با اشاره به اینکه این کشور خود را برای همه احتمالات آماده کرده، گفت که «بسته شدن تنگه هرمز در خلیج تأثیر منفی بر عراق و دیگر کشورهای صادر کننده نفت از این آبراه بین‌المللی خواهد داشت». 

او در عین حال ابراز امیدواری کرد که تنش میان آمریکا و ایران تا حد بستن تنگه هرمز پیش نرود «چرا که روزانه ۱۸ میلیون بشکه نفت خام ویژه برای کشورهای شرق آسیا از این آبراه می‌گذرد». 

الغضبان همچنین تأکید کرد: «اگر ایران به هر دلیلی نتواند گاز و برق مورد نیاز عراق را فراهم کند، طرح‌های اضطراری برای جبران کمبود این دو ماده خواهیم داشت». 

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ۸ اردیبهشت گفته بود که اگر نفت ما از تنگه هرمز عبور نکند نفت دیگر کشورها نیز از این تنگه عبور نخواهد کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای