وزیر و شهردار اسبق به قتل همسرش اعتراف کرد

وزیر و شهردار اسبق به قتل همسرش اعتراف کرد

اعتراف محمدعلی نجفی به قتل همسر دومش
سه شنبه, 28 مه, 2019 - 21:00

مقام‌های قضایی و پلیس تهران از دستگیری محمدعلی نجفی مشاور حسن روحانی و شهردار سابق تهران، به اتهام قتل همسر دومش میترا استاد با شلیک دو گلوله خبر داده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، علیرضا لطفی رئیس پلیس آگاهی تهران گفت که نجفی با مراجعه به پلیس آگاهی در خیابان وحدت اسلامی تهران بازداشت شده و اسلحه‌ای که قتل با آن صورت گرفته هم کشف شده‌است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، اعلام کرد: «نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد و به دلیل اختلافات خانوادگی آن را به قتل رسانده‌است».

پیشتر خبرگزاری قوه قضاییه به نقل از محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفته بود که «نجفی همسر خود را با شلیک دو گلوله به قلب و دست او به قتل رسانده‌است».

به گزارش عصرایران، بعد از افشای جنایت پلیس در صحنه قتل جسد میترا را در وان حمام و درحالی که یک گلوله به دستش و یکی به سینه اش اصابت کرده بود یک نامه در خانه به دست آمد که نجفی صراحتاً به قتل میترا بخاطر اختلافات شدید خانوادگی اعتراف کرده بود.

دادستان جنایی تهران گفت: دعوای بین نجفی و میترا استاد از شب قبل آغاز شده بود تا اینکه صبح به خاطر شدت یافتن این اختلافات نجفی دست به قتل زده‌است.

قاضی شهریاری در ادامه اعلام کرد: باتوجه به حساسیت‌های موجود دستورات لازم برای انتقال متهم به پزشکی قانونی صادر شده‌است. قرار است پزشکی قانونی از محمدعلی نجفی تست روانشناسی و تست مواد مخدر و مصرف الکل اخذ کند. البته این به معنای مصرف مواد مخدر یا الکل از سوی متهم نیست اما برای اینکه مشخص شود قتل تحت تأثیر این عوامل بوده یا خیر این تست‌ها اخذ می‌شود.

ظهر روز سه‌شنبه هفت خرداد سرپرست دادسرای امور جنایی تهران خبر قتل میترا استاد را به رسانه‌ها اعلام کرد.

هم‌زمان با انتشار خبر قتل استاد خبرنگار انصاف‌نیوز، یکی از سایت‌های خبری در ایران، در توییتر خود نوشت که میترا استاد روز دوشنبه ۶ خرداد با این سایت تماس گرفته و برای مصاحبه در روز سه‌شنبه با آنها قرار مصاحبه گذاشته بود.
روایت پسر مقتول: نجفی دست بزن داشت

گفته شده که متقول یک پسر حدود ۱۳ ساله نیز دارد که امروز ظهر پس از آنکه بعد از مدرسه به منزل بازگشته با جسد خونین مادرش مواجه شده‌است.

رئیس پلیس آگاهی تهران دربارهٔ جزئیات حادثه قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی گفته‌است: «ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز پسر او به همراه دخترش و راننده وارد خانه شدند و با جسد مقتول در داخل حمام مواجه شدند».

پسر ۱۳ ساله میترا استاد گفت: نجفی دست بزن داشت. مدام مادرم را کتک می‌زد یکبار مانع شدم دست مرا شکست. قرار بود با مادرم بیرون برویم من از مدرسه با آژانس بازگشتم پول آژانس نداشتم آمدم تا از مادرم پول آژانس را بگیرم که متوجه شدم مادرم مرده‌است.

وی گفت: شوهر مادرم مجوز اسلحه داشت و همیشه اسلحه را در خانه نگه می‌داشت. وقتی به خانه رسیدم یک زن و مرد که دختر آقای نجفی و راننده وی بود در حال شکستن در خانه بودند و در نهایت وارد خانه شدیم و جسد مادرم را پیدا کردیم.
ازدواج حاشیه ساز

رسانه‌های ایران در سال ۱۳۹۷ و چند ماه بعد از کناره‌گیری نجفی از شهرداری تهران گزارش‌هایی دربارهٔ ازدواج جدید او منتشر کردند.

ازدواج موقت، رابطه نامشروع، ازدواج پنهانی از موارد شایعاتی بود که برخی آن را با کناره‌گیری نجفی مرتبط می‌دانستند، اما استاد پس از کناره‌گیری نجفی تمام این شایعات را رد کرد و گفت که ازدواج قانونی و رسمی آنها ربطی به این کناره‌گیری نداشته‌است.
روایت همسایگان: قتل پس از مشاجره

یکی از ساکنان این برج در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد؛ ظهر امروز صدای مشاجره شدیدی از واحد محل سکونت همسر نجفی شنیده شده‌است. ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه امروز ۷ خرداد، وقوع این قتل به پلیس ۱۱۰ اعلام شد.

پس از استقرار تیم‌های بازپرسی، فیلم‌های آسانسور و همچنین لابی این برج مسکونی از سوی پلیس و بازپرس پرونده مورد بازبینی قرار گرفت.
محمدعلی نجفی کیست؟

محمدعلی نجفی علاوه بر شهرداری تهران مقام‌های مختلفی را در سه دهه گذشته به عهده داشته‌است.

او از سال ۶۷ تا ۷۶ خورشیدی وزیر آموزش و پرورش بود و بعد از آن به ریاست سازمان برنامه و بودجه رسید.

نجفی از سال ۸۶ تا ۹۲ عضو شورای شهر تهران بود و در دوره‌ای کوتاه ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بر عهده داشت.

او در ابتدای دهه شصت به عنوان وزیر علوم و همین‌طور در زمان ریاست جمهوری روحانی به مدت چند ماه به عنوان سرپرست این وزارتخانه در کابینه حضور داشت.

آقای نجفی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مشاوران ارشد مهدی کروبی بود و به عنوان یکی از نمایندگان او در جلسه خصوصی با علی خامنه‌ای حضور داشت.

کروبی در کارزار تبلیغاتی خود اعلام کرده بود که اگر رئیس‌جمهور شود، آقای نجفی را معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی خود خواهد کرد.

نجفی در آخرین سال نخست‌وزیری میرحسین موسوی وزارت آموزش و پرورش را بر عهده گرفت که این مسئولیت در هشت سال ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی نیز ادامه داشت.

او با ۱۲ سال سابقه وزارت، در کنار کسانی چون محمد سعیدی کیا، علی اکبر ولایتی، بیژن زنگنه و محمد غرضی از جمله کسانی است که بیشترین سابقه وزارت را در تاریخ ایران داشته‌است.

او از پایه‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی از احزاب میانه‌رو نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی بوده‌است.
نجفی اعدام می‌شود؟

محمود علیزاده طباطبایی که از وکلای برجسته پرونده‌های قضایی مرتبط با چهره‌های سیاسی است دربارهٔ حکم احتمالی پرونده قتل همسر دوم محمدعلی نجفی توضیحاتی داد.

رویداد۲۴ به نقل از این وکیل آورده‌است: از نظر من بدون شک برای نجفی حکم اعدام صادر نمی‌شود، اما بنده اطلاع دقیقی از نحوه و علت اینکه چرا این موضوع رخ داده‌است اطلاع ندارم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای