واکنش‌ها به جنایت قتل معاون اسبق روحانی ادامه دارد

واکنش‌ها به جنایت قتل معاون اسبق روحانی ادامه دارد

بازخوانی واکنش‌ها: از دعا برای عاقبت به خیری تا شلیک به قلب اصلاحات
چهارشنبه, 29 مه, 2019 - 12:30
خبرگزاری میزان

محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران و معاون اسبق روحانی با مراجعه به پلیس آگاهی و معرفی خود به قتل همسرش (میترا استاد) اعتراف کرد. خبر کوتاه بود و تکان دهنده. این خبر کافی بود تا موجی از واکنش‌ها را در میان اهالی سیاست، رسانه‌ها وشبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته باشد.

به گزارش الشرق الاوسط، در پی انتشار این خبر، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در توئیتی به ماجرای قتل همسر دوم محمدعلی نجفی واکنش نشان داد.

وی نوشت: «ماهیت تاسفبار حادثه قتل میترا استاد هرچه باشد نمی‌توان مسئولیت کسانی را که دو سال قبل علیرغم اصرار و تذکر برخی دلسوزان ومراکز مسئول، این چاه ویل را برای اصلاحات و نجفی حفر کردند نادیده گرفت».

او این توئیت را با هشتگ #شهرداری، #نجفی و #اصلاحات منتشر کرده‌است.

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور نیز در واکنش به قتل میترا استاد، در صفحه توئیتر خود نوشت: «خدایا به حق این شب شریف عاقبت همه ما را به خیر بفرما، آمین یا رب العالمین».

صادق زیباکلام نویسنده و استاد دانشگاه نیز به قتل میترا استاد واکنش نشان داد و نوشت: «قتل «میترا استاد» توسط همسرش محمدعلی نجفی شهردار پیشین و یکی از شاخص‌ترین چهره‌های اصلاح طلبان، یقیناً تراژدی هولناک و غم‌انگیزی است. بالطبع اصلاح طلبان سعی می‌کنند تا از هزینه سیاسی آن بکاهند؛ و در مقابل بسیاری از اصولگرایان تلاش خواهند نمود (همچنانکه شروع هم کرده‌اند) تا حد اکثر بهره‌برداری سیاسی را از این ماجری بنمایند».

وی افزود: «اما ای کاش آنان که صف بسته‌اند تا از نابودی دو انسان، یکی فیزیکی و دیگری به صورت فروریزی شخصیتی روحی روانی‌اش، حداکثر بهره‌برداری سیاسی را بنمایند متوجه می‌شدند که رفتارشان چقدر غیراخلاقی است. ای کاش یادمی‌گرفتیم برای حریم شخصی و خصوصی انسان‌ها حتی دشمنان و مخالفین‌مان حرمت قائل می‌شدیم. ا گر در سختی‌ها و به هنگام زمین‌خوردن‌های شان دستشان را نمی‌گرفتیم، لااقل لگدشان نیز نمی‌کردیم».

زیباکلام در پایان نوشته‌است: «آنچه برای محمد علی نجفی اتفاق افتاد، ممکن است برای خود ما، نزدیکان، هم حزبی. ها و عزیزانمان هم اتفاق بیفتاد».

در پی انتشار این خبر، اعضای شورای شهر تهران نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران مخالف انجام مصاحبه در این موضوع با رسانه‌ها بود، اما الهام فخاری عضو دیگر شورای شهر گفته‌است: «چون پرونده به عنوان یک پرونده جنایی در حال پیگیری است، تقاضا دارم به حواشی آن اضافه نکنید».

سید حسن رسولی عضو دیگر شورای شهر نیز گفته‌است: «این اتفاق خیلی عجیب است. اما ما هم‌زمانی که او را به عنوان شهردار انتخاب کردیم، براساس شناخت و اطلاعاتی که داشتیم او را برگزیدیم، نه براساس عدم اطلاع از آنچه نمی‌دانستیم و اکنون اتفاقی هم که رخ داده ربطی به انتخاب ما نداشته‌است».

علی اعطا سخنگوی شورای شهر هم اظهار کرد: «موضوع قضایی است و باید در مسیر خودش دنبال شود و من هم صلاحیتی برای اظهار نظر در این موضوع ندارم».

امروز نیز روزنامه‌ها در صفحه نخست خود به این حادثه تلخ واکنش نشان دادند که تیتر دو روزنامه اصولگرا در پوشش خبر اعتراف شهردار سابق تهران به قتل همسرش متفاوت‌تر از دیگر رسانه‌ها بود.

روزنامه اصولگرای وطن امروز در مطلبی با عنوان «شلیک به قلب اصلاحات» حاشیه ساز شد. این روزنامه این خبر را «بی‌سابقه‌ترین خبر حوادث کشور» دانست.

این روزنامه همچنین آورده‌است: «با وجود اینکه همه شواهد نشان می‌داد نجفی قاتل همسر دوم خود است اما رسانه‌های اصلاح‌طلب در اقدامی غیرحرفه‌ای سعی در تبرئه نجفی داشتند و می‌خواستند افکار عمومی را منحرف کنند».

روزنامه اصولگرای جوان در مطلبی با عنوان «نجفی: کشتمش چون طلاق نگرفت» به جزئیات ماجرا پرداخته‌است.

در این میان روزنامه اصلاح طلب شرق نوشت: «ورود این زن به زندگی محمدعلی نجفی با هر شکل و دلیلی و به‌صورت خواسته یا ناخواسته بوده باشد، نتایجی عمومی برای یک جریان داشته‌است؛ چراکه نجفی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نفرات نزدیک به دولت روحانی و جریان اصلاحات شناخته می‌شود و زندگی خصوصی او نمی‌تواند دور از جایگاه سیاسی‌اش باشد».

روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران نیز در گزارشی خنثی با تیتر «تراژدی استاد» و روزنامه دولتی ایران نیز در مطلبی با عنوان «قتل در آپارتمان ۲۷۰۱» به این ماجرا پرداخته‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای