آلمان.. اولین مقصد تور اروپایی پمپئو با برنامه کاری سنگین

آلمان.. اولین مقصد تور اروپایی پمپئو با برنامه کاری سنگین

جمعه, 31 مه, 2019 - 14:15
هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان با همتای آمریکایی خود مایک پمپئو در برلین دیدار کرد (رویترز)

تور اروپایی پنج روزه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه (۳۱ می) با سفر به برلین آغاز شد. سفر پمپئو به آلمان پیشتر به تعویق افتاده بود.

پمپئو احتمالا در این سفر با مقام های آلمانی درباره افزایش بودجه نظامی و خودداری از معامله با شرکت چینی هواوی و بازنگری در پروژه خط لوله با روس ها گفتگو می کند.

وزیر امور خارجه امریکا با  همتای المانی خود هایکو ماس و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ملاقات می کند. سفر چند ساعته پمپئو به آلمان قرار بود که پیش از این انجام شود اما لغو شد.

وی بعد از برلین راهی سوئیس و هلند و انگلیس می شود. پمپئو گفت «دولت آلمان باید به تعهدات خود درباره هزینه دفاعی مورد نظر ناتو عمل کند. ناتو هزینه دفاعی ۲ درصدی از سهم تولید ناخالص داخلی برای اعضا در نظر گرفته بود».

او افزود «دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بارها از دست آلمان و اعضای دیگر ناتو که این نهاد را به اندازه کافی نمی کنند گلایه کرده بود و گفت آلمان دارای اقتصاد بزرگ اروپا است. ما از آنها می خواهیم تا در راستای دفاع از اروپا منابع مالی کافی در اختیار ناتو قرار دهند».

پمپئو خاطر نشان کرد شرکت هواوی یکی از محورهای گفتگو در تورهای اروپایی خواهد بود. واشنگتن می گوید هواوی امنیت ناتو را در معرض تهدید قرار می دهد. پمپئو خاطر نشان کرد «من در همه سفرها به فرصت ها و مشکلات ناشی از چین نه تنها برای آمریکا بلکه برای کل کشورها اشاره می کنم و درباره این موضوع گفتگو می کنم».

پمپئو افزود او درباره تحولات مربوط به ایران نیز با سران اروپا گفتگو خواهد کرد. وزیر امور خارجه آمریکا گفت که با مقام های آلمانی درباره خط لوله «نورد استریم ۲» صحبت می کند. این خط لوله بدون عبور از اوکراین گاز روسیه را به اروپا منتقل می کند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای