تعلیق عضویت سودان در اتحادیه آفریقا

تعلیق عضویت سودان در اتحادیه آفریقا

طرح کشورهای آفریقایی برای مساله سودان و تشکیل گروه بین المللی برای ایجاد راهکار
جمعه, 7 ژوئن, 2019 - 13:00
موانع خیابانی در خارطوم (فرانس پرس)

با تداوم تنش در سودان پای اتحادیه آفریقا نیز به بحران در این کشور کشیده شد. اتحادیه آفریقا طرحی برای ایجاد راهکار در سودان مطرح کرده است که البته جزئیات آن اعلام نشده. این طرح توسط آبی احمد نخست وزیر اتیوپی مطرح شده. اتحادیه آفریقا در عین حال عضویت سودان در این سازمان را تعلیق کرد.

به گزارش الشرق الاوسط نخست وزیر اتیوپی به همراه وزیر امور خارجه و مدیر دستگاه امنیت و یک هیات بلند پایه برای مذاکره با گروه اتحاد آزادی و تغییر و شورای نظامی انتقالی روز جمعه (۷ ژوئن) وارد خارطوم شدند.

هیات اتیوپی درباره طرح آشتی با گروه های سودانی گفتگو می کنند.

اعضای بارز گروه اتحاد آزادی و تغییر در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفتند که سفارت اتیوپی در خارطوم از آنها برای دیدار با آبی احمد دعوت کرده است و آنها با وی دیدار و گفتگو خواهند کرد. یکی از سران این گروه گفت «آبی طرحی برای عبور از بحران کنونی مطرح خواهد کرد.

رهبران گروه اتحاد آزادی و تغییر شامگاه جمعه در نشستی دیدگاه خود را درباره طرح اعلام شده بیان می کنند. ما پیش از تحقیق سازمان های بین المللی درباره حادثه کشتار ده ها نفر در جریان متفرق کردن تحصن کنندگان با شورای نظامی گفتگو نمی کنیم».

محمد الحسن لبات فرستاده اتحادیه آفریقا در امور سودان در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «اتیوپی رییس دوره ای سازمان «ایقاد»‌ است و به همین دلیل ابی احمد به خارطوم سفر کرده است».

«ایقاد»‌ یک سازمان منطقه ای وابسته به اتحادیه آفریقا است که در زمینه مسائل صلح منطقه ای فعالیت می کند. لبات درباره دست یابی به راهکار مسالمت آمیز در سودان ابراز امیدواری کرد.

او گفت که یک گروه بین المللی برای بررسی اوضاع سودان و حمایت از طرح میانجی گری اتحادیه آفریقا تشکیل شده است.

این گروه از اعضای اتحادیه آفریقا و نهادهای سازمان ملل و اتحادیه آفریقا و کشورهای عضو شورای امنیت و تروئیکای غربی (آمریکا و انگلیس و نروژ) و نیز کانادا و فرانسه و آلمان تشکیل می شود. لبات افزود «نشست این گروه روز پنجشنبه (۶ ژوئن) برای بررسی آخرین تحولات سودان برگزار شد».

روسیه نیز خواستار گفتگوی گروه های سودانی برای ایجاد راهکار شد. پاریس از تشکیل حکومت مدنی استقبال کرد و انگلیس با احضار سفیر سودان نگرانی خود را درباره درگیری های خشونت بار ابراز کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای