عبدالمهدی: فعالیت نیروهای شبه‌نظامی در عراق محدود می‌شود

عبدالمهدی: فعالیت نیروهای شبه‌نظامی در عراق محدود می‌شود

حشد به بخشی از نیروهای مسلح تبدیل می‌شود.. ضرب الاجل یک‌ماهه به دیگر گروه‌ها برای تحویل سلاح
دوشنبه, 1 ژوئيه, 2019 - 22:30

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، با انتشار بیانیه‌ای خواهان محدودیت شدید فعالیت گروه‌های شبه نظامی در عراق شد و گفت نیروهای شبه نظامی باید در ارتش رسمی کشور ادغام شوند.

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالمهدی در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۱۰ تیر (اول ژوئیه) در بغداد منتشر شد، تأکید کرد افراد وابسته به نیروهای شبه نظامی باید تا یک ماه دیگر (۳۱ ژوئیه) میان فعالیت سیاسی و کار نظامی یکی را انتخاب کنند.

عادل عبدالمهدی طی یک فرمان ۱۰ بندی دستورات ویژه ای را دربارهٔ شبه نظامیان «الحشد الشعبی» صادر کرد.

در این فرمان آمده‌است: همه نیروهای الحشد الشعبی تحت امر فرمانده کل نیروهای مسلح و طبق قانون تصویب شده در مجلس نمایندگان و ضوابط و آموزش‌های صادر شده به موجب آن فعالیت خواهند کرد و رئیس هیئت الحشد الشعبی از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین خواهد کرد و همه تشکیلات الحشد الشعبی با آن در ارتباط خواهند بود.

این فرمان همچنین می‌افزاید: همه نمادهای مسلح و اسامی و عناوینی که گروه‌های وابسته به الحشد الشعبی در نبردهای علیه داعش ذیل آن فعالیت می‌کردند، لغو می‌شود و به اسامی و عناوین نظامی از جمله لشکر، تیپ، گروهان و امثال آن تغییر می‌کنند.

عبدالمهدی اضافه می‌کند: گروه‌هایی که به نیروهای حشد الشعبی وابسته نیستند، یک ماه فرصت دارند تا به سازمان‌های سیاسی تبدیل شوند که مشمول قانون احزاب و قوانین و ضوابط فعالیت سیاسی و اجتماعی حاکم هستند و حمل اسلحه برای همه آنها ممنوع است.

وی ادامه می‌دهد: همه مقرهای متعلق به گروه‌هایی که تحت عنوان الحشد الشعبی فعالیت می‌کنند چه در داخل شهرها یا خارج آن بسته خواهند شد.

این فرمان عبدالمهدی یک روز پس از توافق روسای سه قوه بر محدود کردن سلاح در اختیار حاکمیت صورت می‌گیرد.

همچنین این فرمان پس از یورش تظاهرکنندگان به سفارت بحرین در بغداد اعلام شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای