کشف یک گور دسته جمعی با ۲۰۰ جسد در رقه

کشف یک گور دسته جمعی با ۲۰۰ جسد در رقه

پنجشنبه, 4 ژوئيه, 2019 - 10:30
عضو شورای مدنی رقه در حال شناسایی گور دسته جمعی در شمال شرق سوریه در ماه آوریل (فرانس پرس)

یک مقام محلی روز چهارشنبه (۳ جولای) به فرانس پرس گفت گروه ویژه دستکم دویست جسد در یک گور دسته جمعی در شهر رقه در شمال سوریه شناسایی کرده اند. گمان می رود این افراد قربانیان جنایت های «داعش» هستند.


دیده بان حقوق بشر سوریه آمار قربانیان را که حدود دویست نفر هستند تایید کرد.

یاسر الخمیس مسئول تیم کشف گورهای دسته جمعی در رقه گفت «این گور بزرگ شامل ده ها حفره است که در هر یک از این حفره ها پنج جسد وجود دارد. پنج تن از آنها لباس نارنجی رنگ بر تن دارند». گروگان های «داعش»‌ لباس نارنجی رنگ می پوشیدند.


الخمیس افزود «گویا این پنج نفر با شلیک گلوله به سرشان به قتل رسیده اند. چند دستبند هم در این گورها پیدا شده است. احتمالا این افراد دو سال پیش یا بیشتر اعدام شده اند».

همچنین جسد چندین زن در این گور شناسایی شده که احتمالا سه نفر آنها «به دلیل شکستگی در ناحیه جمجمه سنگسار شده اند».


عملیات شناسایی این گور دسته جمعی در جنوب رقه یکماه پیش آغاز شد. رقه پایگاه اصلی «داعش» در سوریه بود.


الخمیس یادآور شد که احتمالا اجساد در این گور بیشتر باشد چرا که عملیات جستجو هنوز ادامه دارد.

این گور دسته جمعی یکی از چندین گورهای دسته جمعی است که به دنبال بیرون راندن «داعش» از بخش های گسترده ای در شمال و شرق سوریه در دو سال گذشته توسط نیروهای دموکراتیک سوریه شناسایی شده است.

شهر رقه در اکتبر ۲۰۱۷ از کنترل «داعش» خارج شد. چند ماه گذشته یک گور دسته جمعی با ۳۵۰۰ جسد در این شهر کشف شد. این بزرگ ترین گور دسته جمعی در استان رقه است.


گروه «داعش» با اعدام های وحشیانه و مجازات مخالفان و منتقدان مثل قطع دست و پا تا شلیک گلوله به سر و سنگسار و گردن زنی فضای ترس و ارعاب در مناطق تحت کنترل خود ایجاد کرده بود.

گروه های حقوق بشری بین المللی از جامعه جهانی خواستند تا به گروه های محلی برای شناسایی گورهای دسته جمعی در شمال سوریه کمک کنند. آنها به دنبال «ثبت مدارک درباره وقوع جنایت و شناسایی هویت قربانیان» هستند.


الخمیس افزود «گروه تحت سرپرستی اش از اجساد یافته شده نمونه برداری کرده اما آنها تجهیزات برای انجام آزمایش های لازم ندارند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای