درصد غنی‌سازی اورانیوم ایران «به ۴٫۵ درصد رسید»

درصد غنی‌سازی اورانیوم ایران «به ۴٫۵ درصد رسید»

«نگرانی» روسیه، «تاسف» چین و «هشدار» آمریکا از نقض برجام توسط ایران
دوشنبه, 8 ژوئيه, 2019 - 13:45

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران خبر داد که صبح روز دوشنبه درصد غنی‌سازی اورانیوم ایران به ۴٫۵ درصد رسید، در این میان، واکنش‌های بین‌المللی نسبت به افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران ادامه دارد.

به گزارش الشرق الاوسط، بهروز کمالوندی گفت: «میزان دقیق غنای سوخت را آژانس بعد از آنالیز نمونه‌های برداشته شده اعلام خواهد کرد».

وی تأکید کرد: «این میزان غنا به‌طور کامل برای پاسخ به نیاز کشور در تأمین سوخت نیروگاه‌های قدرت کافی است».

مقام‌های ایران روز یکشنبه، ۱۶ تیر، در نشستی خبری اعلام کردند که ایران از این پس به محدودیت غنی‌سازی تعیین‌شده در برجام پایبند نیست و با عبور از سقف کمالوندی همچنین اعلام کرده که افزایش غنی‌سازی به ۲۰ درصد و «گزینه‌های بالاتر» در جلسات شورای عالی امنیت ملی ایران مطرح شده اما اکنون «این نیاز وجود ندارد».

غنی‌سازی ۳٫۶۷ درصدی، میزان غلظت اورانیوم را «بر اساس نیاز» افزایش خواهد داد.

در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه ایران دربارهٔ گام سوم ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی نیز گفت: «هنوز هم در حال بررسی هستیم اما اگر کشورهای باقی‌مانده به ویژه اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکنند و به گفتاردرمانی و حرف ادامه دهند، گام سوم را محکم‌تر عمل می‌کنیم».

عباس موسوی از سفر مشاور رئیس‌جمهور فرانسه به تهران در روزهای آینده خبر داد و در واکنش به درخواست اروپا برای توقف افزایش غنی‌سازی گفت که اروپا «در جایگاهی نیست» که به این اقدام واکنش نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه، ۱۷ تیر، در واکنش به این درخواست‌ها و مواضع گفت: «ما آنها را با توجه به بی‌عملی‌شان در جایگاهی نمی‌دانیم که واکنش نشان دهند. اگر نگران هستند باید زودتر و پیش‌تر نگران بوده و جلوی تخلف آمریکا را می‌گرفتند تا از توافق خارج نشوند یا به تعهداتی که قول داده بودند، عمل می‌کردند».

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه همچنین خبر داد که در رابطه با موضوع کاهش تعهدات برجامی ایران، امانوئل بن، مشاور رئیس‌جمهور فرانسه، به تهران سفر خواهد کرد.

اتحادیه اروپا و سه کشور عضو برجام از ایران خواسته‌اند که تصمیم به افزایش سطح غنی‌سازی را کنار بگذارد.

از سوی دیگر، روز دوشنبه ۸ ژوئیه کرملین با ابراز نگرانی از گام دوم ایران برای کاستن از تعهدات برجامی، تأکید کرد مسکو به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه می‌دهد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در خصوص اقدام تازه ایران گفت: «شرایط موجود باعث نگرانی ما شده‌است و روسیه به تلاش‌های دیپلماتیک خود ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه چین دوشنبه ۸ ژوئیه از تصمیم ایران برای افزایش غلظت غنی سازی اورانیوم بیش از سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای (برجام) ابراز تاسف کرد.

همچنین به گزارش خبرگزاری رویترز، چین تأکید کرد که مسئله هسته‌ای ایران، باید از راه‌های دیپلماتیک حل و فصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که پکن از همه طرف‌ها می‌خواهد خویشتندار باشند.

در مقابل، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در نخستین واکنش به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم توسط ایران و نقض برجام، گفت که بهتر است ایران مراقب باشد.

دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی دربارهٔ نقض دوباره برجام، گفت: «ایران بهتر است بیشتر مراقب باشد. زیرا غنی‌سازی تنها به یک دلیل انجام می‌شود و من به شما نمی‌گویم که آن دلیل چیست. اما آنها باید مراقب باشند».

وی افزود: «ایران دست به کارهای بد زیادی می‌زند؛ و این را به یاد داشته باشید که توافق اوباما [برجام] - که ابلهانه‌ترین توافق ممکن است - در مدت زمان بسیار کوتاهی منقضی می‌شود؛ بنابراین، چه حالا دربارهٔ این موضوع صحبت کنید و چه بخواهید چند سال دیگر به آن بپردازید، گفتمان بسیار مهمی است».

ترامپ در پایان گفت: «ایران هرگز جنگ‌افزار هسته‌ای نخواهد داشت».

در همین خصوص وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی سازی اورانیوم گفت این اقدام به تحریم و انزوای بیشتر تهران منجر خواهد شد.

مایک پمپئو روز یکشنبه ۱۶ تیر در پیامی در توئیتر نوشت: «توسعه اخیر ایران در برنامه برنامه هسته‌ای اش به تحریم و انزوای بیشتر خواهد انجامید».

پمپئو همچنین اضافه کرد، «کشورها باید استانداردهای دیرینه مبنی بر وجود هیچگونه (فعالیت) غنی‌سازی در برنامه هسته‌ای ایران را بازگردانند».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «رژیم جمهوری اسلامی اگر به سلاح هسته‌ای مسلح شود خطری به مراتب بزرگتر را متوجه جهان خواهد کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای