​ایران: آماده گفت و گو با سعودی هستیم

​ایران: آماده گفت و گو با سعودی هستیم

چهارشنبه, 31 ژوئيه, 2019 - 08:45

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران از آمادگی کشور خود برای مذاکره با سعودی خبر داد و گفت: «اگر سعودی آماده گفت‌وگو باشد، ما همیشه آماده گفت‌وگو با همسایگان خود هستیم».

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رسانه‌های ایرانی، ظریف در حاشیه جلسه هیئت دولت ایران در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «ما هیچ‌گاه باب گفت‌وگو با همسایگان را نبسته و نخواهیم بست».

اظهارات ظریف در حالی مطرح می‌شود که ایران در حمله به تانکرها در خلیج و تنگه هرمز دست دارد و این اقدامات نگرانی‌ها در قبال امنیت دریانوردی در آب‌های استراتژیک را افزایش داده‌است.

نیروهای بریتانیایی ۱۳ تیرماه یک ابرنفتکش حامل نفت ایران را در آب‌های جبل‌طارق توقیف کردند. بریتانیا و جبل‌طارق مقصد این نفتکش را احتمالاً سوریه ذکر کرده‌اند اما مقام‌های ایران می‌گویند مقصد آن «جایی دیگر» بوده‌است.

حدود دو هفته پس از این رویداد، سپاه پاسداران ۲۸ تیرماه اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو را در تنگه هرمز توقیف کرده‌است. بریتانیا محل توقیف این نفتکش را در آب‌های بین‌المللی و دریای عمان ذکر کرده و آن را «راهزنی دریایی حکومتی» خوانده‌است.

به دنبال حمله به شش نفتکش خارجی در آب‌های دریای عمان در اردیبهشت امسال و توقیف کشتی بریتانیایی «استنا ایمپرو»، آمریکا و بریتانیا به صورت جداگانه خواستار تشکیل یک ناوگان بین‌المللی و اروپایی برای حفاظت از امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای