10 کتابی که استادان دانشکده «استانفورد» توصیه می‌کنند در تابستان بخوانیم

10 کتابی که استادان دانشکده «استانفورد» توصیه می‌کنند در تابستان بخوانیم

جمعه, 2 اوت, 2019 - 11:45

فصلنامه«انسایتس» دانشکده مدیریت استانفورد امریکایی از استادان خود خواست که ده کتاب را برای مطالعه در فصل تابستان کنونی پیشنهاد کنند. و این کتاب‌ها را انتخاب کردند:

1-«مخاطره پنجم» نوشته مایکل لوئیس

به نظرنمی‌رسد این کتاب از آن دست کتاب‌هایی باشد که بتوان به گوشه‌ای دنج در یکی از تفریح‌گاه‌های ساحلی برد و خواند، اما انتخاب زمان مطالعه کتاب« انتخاب عالی و بسیار به جاست. مایکل لوئیس در این کتاب نشان می‌دهد مقامات دولت کنونی امریکا چقدر عامدانه و جاهلانه قدرت را به کار می‌برند به گونه‌ای که ملتی را سراسر با مخاطرات بزرگ روبه رو می‌سازند» آن طور که انات ادمانی استاد اقتصاد دانشکده می‌گوید.

2-«مزرعه حیوانات» اثر جورج اورول

جولیان پیگیناو استاد این دانشکده درباره دلایل پیشنهاد این رمان می‌‌گوید:« برخی آثار کلاسیک هرگز فراموش نمی‌شوند. چندی پیش سری به کتابخانه دوست داشتنی‌ام در سانفرانسیسکو زدم و چشمم  به این رمان افتاد که به مناسبت پنجاهمین سال انتشار آن، نسخه خیلی خوبی از کتاب همراه با نقاشی‌هایی زیبا از رالف ستدمن منتشر شده. من این رمان را دوباره خوانی می‌کنم چون یکی از برجسته‌ترین داستان‌های اثرگذار درباره فساد قدرت و تنگناهای ایده‌آل گرایی است. همه حیوانات در رمان برابرند اما برخی آنها از بقیه برابرترند!».

3-«کشتی طلایی در دریای عمیق آبی» اثر گاری کیندر

پروفسور چپ هیث درباره این رمان می‌گوید:«رمان درباره گروهی از افراد شیفته تکنولوژی است، کسانی که در تلاش برای مشخص کردن محل اختفای کشتی گنج که صد سال پیش مفقود شده، همه نیروی عقلی و فکری خود را به کمک تکنولوژی نوین به کار می‌بندند. این کشتی از معادن قدیمی طلا در کالیفورنیا با گنج طلایی به قیمت یک میلیارد دلار به سمت شرق حرکت می‌کرده است».

4-«رازهای موفقیت ما» اثر جوزف هنریش

تزو چی هوانگ استاد بازاریابی درباره این کتاب می‌گوید:« یکی از کارشناسان روانشناسی اجتماعی این کتاب را به من پیشنهاد کرد به این دلیل که از مجموعه‌ای از تخصص‌های علمی(روانشناسی تکاملی، زیست شناسی، علم تاریخ و علم عصب شناسی) کمک گرفته و برای بررسی این موضوع که چطور عقل جمعی و نه فردی ما می‌تواند برای ایجاد ارزش‌های بیولوژیک و اجتماعی ما فعالیت کنند. ازمثال‌های فوق العاده‌ای بهره می‌برد(کاشفان مفقود اروپایی و شامپانزه)».

5-«تکه پاره‌ها» نوشته آدام توز

پروفسور اقتصاد پیتز ایه ای کوجیس می‌گوید:« من مشتاق مطالعه این رمان بسیار مدرن درباره بحران مالی جهانی هستم. شاید با خیلی از مسائلی که نویسنده مطرح می‌کند موافق نباشم اما من یقین دارم چیزهای زیادی از او می‌آموزم. نگاه بی نظیرش به سرانجام، مرا وامی‌دارد به شکلی شفاف‌تر درباره مسائل بحران‌های بزرگ فکرکنم».

6-«کشف معانی در جهان غیرایده‌آل» اثر ادیو لانداو

پروفسور رودریک ام. کرامر می‌گوید:«این کتاب مناسب دوران ماست. سه تأمل درباره تهدیدهایی که در راه کشف معانی با آنها روبه رومی‌شویم معرفی می‌کند؛ کشف درجهانی مالامال در آشفتگی و گردنه‌های تیره و تار».

7- «دوست و دشمن» نوشته آدام گالینسکی و موریس شوایتزر

استاد مدیریت خانم اشلی مارتن ما را به خواندن این کتاب دعوت می‌کند بعد از اینکه از مرخصی بر سرکار برگشتیم و «با آمادگی بیشتر و درک بالاتر از روابط مختلف درون محیط کاری هستیم». به گفته او ما در جامعه امروزی فرصت‌های زیادی برای همکاری داریم، اما این فرصت‌ها پشت علاقه مردم به رقابت پنهان می‌مانند. این کتاب نگاه عمیقی به علل آن می‌افکند و به آنچه می‌توانیم برای دور شدن از آن انجام بدهیم آن طور که پیشنهادی عملی برای مدیریت تنش به وجود آمده موقع کار می‌دهد».

8-«خون‌های نامرغوب» اثر جان کاریرو

مورین ماک-نیکولز استاد حسابداری درباره این رمان می‌گوید:«رمان اثر گذاری است درباره فراز و فرود شرکت(ترانوس) و مدیرش(الیزابت هولمز). مدتی پیش در سفر هوایی‌ام آن را خریدم و تا تمامش نکنم زمین نمی‌گذرام. واقعا رمان جذابی است».

9-«خون‌ در آب» اثر هدز آن تامسون

پل اویر استاد اقتصاد می‌گوید:« تا حالا نیمی از این رمان باشکوه را خواندم. تا اینجا از آنچه درباره شورش در زندان اتیکا در سال 1971 توسط نویسنده برنده جایزه پولیتزر ادبی نوشته شده احساس غم بزرگی می‌کنم. او در این اثر همچنین ضرورت بازنگری در اوضاع کنونی در زمینه آنچه به روابط نژادی در جامعه، عدالت و برابری اقتصادی برمی‌گردد، مطرح می‌کند. رمان دیدگاه بسیار عالی برای آن تهدیدهای به جای مانده از دوره گذشته پیش می‌کشد».

10-«چگونه همه چیز اختراع شد: راهنمای نجات مسافرین گرفتار در گذر روزگار» نوشته ریان نورث

کریستین ویلر استاد بازاریابی می‌گوید: «مطمئن نیستم که علاقه‌مند به مطالعه تفننی یا برای فرهیختگی در کنار استخر هستی. چرا این دو را تجربه نمی‌کنی؟ این کتاب برای مسافرینی نوشته شده که در گذر زمان دچار مشکل می‌شوند. اطلاعات مهمی از طریق عرضه ابتکارات مهمی که بشر به دست آورده به تو می‌دهد. به تو می‌گوید چگونه از ابتدا آنها را انجام دهی».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای