​کشورهای عربی حمله تروریستی به میدان الشیبه سعودی را محکوم کردند

​کشورهای عربی حمله تروریستی به میدان الشیبه سعودی را محکوم کردند

یکشنبه, 18 اوت, 2019 - 19:15

حمله تروریستی روز شنبه ۱۷ اوت به وسیله هواپیمای بمب‌گذاری شدهٔ بدون سرنشین به کارخانه گاز طبیعی در میدان نفتی «الشیبه» سعودی با واکنش و محکومیت شدید عربی و خلیجی مواجه شد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری امارات (وام)، وزارت امور خارجه و همکاری بین‌المللی امارات متحده عربی در بیانیهٔ امروز خود، این حمله تروریستی که امنیت و ثبات منطقه و منابع انرژی جهان را به خطر می‌اندازد، را به شدت محکوم کرد.

امارات در این بیانیه مجدداً همبستگی کامل خود را با سعودی اعلام کرد و افزود: از همه تصمیمات و اقدامات سعودی برای برقراری امنیت و ثبات و مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند.

 همچنین در این بیانیه تأکید شده‌است: امنیت امارات متحده عربی و سعودی به هم وابسته است و هرگونه خطری که سعودی را تهدید می‌کند، تهدیدی برای امنیت و ثبات امارات متحده عربی است.

جمهوری عربی مصر نیز با شدیدترین لحن حمله به میدان الشیبه در جنوب شرقی سعودی را محکوم کرد و با صدور بیانیه‌ای مجدداً همبستگی دولت و ملت مصر با دولت و ملت برادر پادشاهی عربی سعودی را مورد تأکید قرار داده و حمایت خود را از همه تدابیری که پادشاهی سعودی برای محافظت از امنیت و ثبات این کشور در برابر این گونه تجاوزها اتخاذ می‌کند، اعلام کرد.

وزارت خارجه مصر همچنین در این بیانیه نسبت به «حمله به تأسیسات حیاتی در سعودی و از جمله به خطر انداختن ایمنی زیرساختارهای انرژی در این کشور» هشدار داد.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه کویت نیز اعلام کرد دولت این کشور حمله به میدان نفتی الشیبه در سعودی را به شدت محکوم می‌کند. این منبع توضیح داد که «این اقدام که امنیت و ثبات پادشاهی عربی سعودی و خطوط صادرات انرژی جهان را هدف قرار داده‌است، تلاش جهانی را می‌طلبد تا از تکرار این گونه اقدامات جلوگیری و بحران‌ها، جنگ‌ها و تنش‌های بیشتر را از منطقه دور کند».

این مقام مسئول کویتی بر ایستادگی کامل کشورش در کنار سعودی و تأیید همه اقداماتی که برای حفظ امنیت و ثبات این کشور اتخاذ می‌شود، تأکید کرد.

در همین رابطه، مشعل بن فهم السلمی رئیس پارلمان عرب حمله تروریستی به میدان نفتی الشیبه سعودی را محکوم کرد.

السلمی امروز در بیانیه ای تأکید کرد: این یک حمله تروریستی بُزدلانه ای است که تأسیسات حیاتی سعودی، و منابع انرژی و اقتصادی جهان را مورد هدف قرار داده‌است.

وی از جامعه جهانی درخواست کرد که به مسئولیت‌های خود در برابر حملات تروریستی و حامیان آنها که امنیت و ثبات منطقه و جهان را مورد هدف قرار داده‌اند به شدت برخورد کند.

رئیس پارلمان عرب همبستگی مجدد خود را با سعودی در تصمیمات خود برای دفاع از امنیت و ثبات و سلامت شهروندانش ابراز کرد.

دولت پادشاهی اردن نیز روز شنبه «حمله تروریستی جنایتکارانه» ای به میدان نفتی «شیبه» را محکوم کرد.

در ادامه، پادشاهی بحرین نیز شنبه ضمن محکوم کردن حمله تروریستی با پهپاد بمبگذاری شده به یکی از واحدهای کارخانه گاز طبیعی در میدان و پالایشگاه نفتی الشیبه سعودی این اقدام تروریستی را عملی ناجوانمردانه دانست که امنیت و ثبات را هدف قرار داده و خطری بزرگ برای صادرات انرژی در کل جهان تشکیل می‌دهد.

وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای بر موضع مستحکم خود در حمایت از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی و تدابیری که این کشور برای حفظ امنیت و منافعش اتخاذ می‌کند، تأکید کرد.

بحرین همچنین بر همبستگی و ایستادگی خود در کنار سعودی برای مقابله با این گونه اقدامات تروریستی مکرر با هر شکل و نوعی که باشد، تأکید و بر ضرورت اتخاذ گام‌هایی جدی و قاطع برای متوقف ساختن این گونه اقدامات و حملات تروریستی و همچنین طرف‌هایی که آنها را پشتیبانی و حمایت مالی می‌کنند، تأکید کرد.

از سوی دیگر، کشور اردن، شورای همکاری خلیج و دولت‌های افغانستان و جیبوتی ضمن اعلام همبستگی با ریاض، حمله تروریستی به یکی از واحدهای گاز طبیعی سعودی را محکوم کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای