حمله مسلحانه به سعودی‌ها در استانبول؛ سفارت هشدار داد

حمله مسلحانه به سعودی‌ها در استانبول؛ سفارت هشدار داد

برادر گردشگر مجروح به «الشرق الاوسط»: ۴ گلوله به سمت ما شلیک شد
دوشنبه, 19 اوت, 2019 - 09:45

پس از حمله مسلحانه افراد ناشناس در روز شنبه به برخی شهروندان سعودی در شهر استانبول واقع در ترکیه و سرقت اموال آن‌ها، سفارت سعودی در این کشور هشدار امنیتی صادر کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، در بیانیه سفارت ریاض در آنکارا آمده‌است که افراد مسلح ناشناس روز گذشته به گردشگران سعودی که در کافه‌ای در منطقه شیشلی در بخش اروپایی استانبول حضور داشتند حمله کرده و اموال آن‌ها را سرقت کردند.

این سفارت در بیانیه خود افزوده که در جریان این حادثه یک گردشگر این کشور مجروح شد.

این سفارتخانه از اتباع سعودی در ترکیه خواسته که هنگام اقامت در این کشور همه جوانب احتیاطی را رعایت کرده و از رفتن به میدان‌های شیشلی و تقسیم، دو مکان گردشگری محبوب در شهر استانبول پس از غروب خودداری کنند.

به گزارش خبرنگار الشرق الاوسط، گردشگر مجروح این حادثه در یکی از بیمارستان‌های استانبول در چندین نوبت تحت عمل جراحی قرار گرفته‌است.

برادر این گردشگر در گفتگوی تلفنی با «الشرق الاوسط» می‌گوید: «یک فرد ناشناس مسلح جلوی ما را گرفت و از ما خواست تا پول و تلفن‌های همراه خود را بدهیم. در حالی که سعی می‌کردیم از صحنه فرار کنیم چهار تیر به سمت برادرم شلیک کرد که دو تا از آنها به پای او اصابت کرد».

این ششمین هشدار سفارت سعودی در ترکیه به‌شمار می‌رود به طوری که در ژوئن (خرداد) نیز هشدارهایی را خطاب به شهروندان خود که از ترکیه بازدید می‌کردند، صادر کرد.

پیش از این سفارت سعودی در ترکیه به شهروندان سعودی در این کشور نسبت به سرقت گذرنامه‌ها و اموالشان توسط گروه‌های تبهکار هشدار داده بود.

روزنامه «الشرق الاوسط» از منابع آگاه و موثق مطلع شد که گذرنامه ۱۶۵ گردشگر سعودی در سه مکان گردشگری در ترکیه به سرقت رفته‌است.

سفارت سعودی در ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «با توجه به اینکه گذرنامه‌ها و مبالغ مالی شهروندان سعودی در برخی مناطق ترکیه مورد دستبرد و سرقت افراد ناشناس قرار گرفته‌است، سفارت بر لزوم محافظت از گذرنامه‌ها و دارایی‌های گرانقیمت و پرهیز از حضور در اماکن شلوغ و پرازدحام و ارتباط با سفارت و کنسولگری در وضعیت‌های فوق‌العاده تأکید می‌کند».

ریاض از شهروندانش خواسته‌است تا در صورت بروز هرگونه مشکلی فوراً مراتب را به سفارت سعودی در ترکیه اطلاع دهند.

این منابع موثق به الشرق الاوسط توضیح دادند که این تعداد گذرنامه‌ها در مدت زمانی ۴ ماه در تقسیم، ارتکوی و بشیکتاش به سرقت رفته‌اند.

از سوی دیگر، مشاری الذیابی کاردار کنسولگری سعودی در استانبول به «الشرق الاوسط» گفته‌است سفارت و کنسولگری سعودی به منظور دریافت شکایت‌ها از شهروندان سعودی و اعزام کارمندان به محل حادثه اتاق عملیات ۲۴ ساعته تشکیل داده‌اند.

الذیابی افزوده‌است: تعداد گردشگران سعودی در یک سال اخیر به شدت کاهش یافته‌است و حوادثی همچون سرقت فقط برای گردشگران سعودی رخ نمی‌دهد بلکه برای دیگر گردشگران عرب نیز رخ داده‌است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای