مخالفت رؤسای سه‌گانه عراق با جنگ نیابتی در خاک این کشور

مخالفت رؤسای سه‌گانه عراق با جنگ نیابتی در خاک این کشور

الحشد الشعبی یک پهپاد را ساقط کرد.. سردرگمی رهبران شبه نظامیان در پی حمله به مقرهای آنها
جمعه, 23 اوت, 2019 - 09:00

برهم صالح، عادل عبدالمهدی و محمد الحلبوسی، رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق بر ضرورت اجرای تحقیقات و بررسی همه داده‌ها و اطلاعات به‌دست آمده در خصوص انفجارهای رخ داده در انبارهای مهمات نیروهای شبه نظامیان الحشد الشعبی تأکید کردند. در این میان، فالح الفیاض رئیس شبه‌نظامیان الحشد الشعبی، اظهارات معاونش دربارهٔ نقش داشتن آمریکا در انفجارهای اخیر در زاغه‌های مهمات این گروه را رد کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، براساس بیانیه‌ای که دفتر ریاست‌جمهوری عراق منتشر کرد، قوای سه‌گانه عراق روز پنج‌شنبه ۲۲ اوت ۲۰۱۹ در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور دیدار و تأکید کردند که پایبندی به «سیاست ملی یکپارچه دربارهٔ اوضاع امنیتی اقلیمی» که بر اتحاد سیاسی داخلی عراق بر اساس حاکمیت ملی، امنیت، استقلال و بی‌طرفی و جلوگیری از اینکه عراق پایگاه برای حمله به دیگر کشورها شود، تأکید دارد، ضروری است.

رئیس‌جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان عراق تأکید کردند موضع دولت این کشور و همه نهادهای اجرایی و قانونگذاری آن باید موضوع جنگ‌های نیابتی را محکوم کرده و اجازه ندهند یک کشور منطقه‌ای یا بین‌المللی عراق را به جنگ و درگیری بکشاند.

در این دیدار تأکید شد که حکومت عراق براساس وظایفی که قانون اساسی به آن محول کرده، مسئول حفظ امنیت، حقوق و دارایی‌های شهروندان این کشور است.

از سوی دیگر، فالح الفیاض، فرمانده شبه‌نظامیان عراقی الحشد الشعبی که از سوی ایران حمایت می‌شوند، سخنان معاونش ابومهدی المهندس دربارهٔ دست داشتن آمریکا در انفجارهای اخیر در انبار مهمات این گروه را تکذیب کرد.

پیش‌تر، مهندس، معاون این نیروی شبه‌نظامی عراقی، آمریکا را به دست داشتن در این حمله‌ها متهم کرد.

او گفت که الحشد الشعبی اطلاعاتی دربارهٔ زمان دقیق پرواز جنگنده‌های آمریکایی در حمله به انبارهای مهمات این گروه را در دست دارد.

معاون الحشد الشعبی در بیانیه‌اش افزود: «دشمنان عراق در پی آنند که نیروهای الحشد الشعبی را به شیوه‌های مختلف مورد حمله قرار دهند.»

مهندس همچنین گفت: «آمریکا که در جذب نیروهای تروریستی در عراق نقش داشته، اکنون به دنبال ضربه زدن به حاکمیت عراق و هدف قرار دادن الحشد الشعبی به شیوه‌های مختلف است.»

پس از انتشار این اظهارات، آمریکا هرگونه دخالت نیروهای نظامی خود در حمله به انبارهای سلاح الحشد الشعبی را رد کرد.

به دنبال آن فیاض نیز اظهارات معاون خود را پس گرفت و گفت: «اظهارات ابومهدی المهندس دیدگاه‌های شخصی او بوده و نظر رسمی الحشد الشعبی یا فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق نیست.»

در هفته‌های اخیر انفجارهایی در دست‌کم چهار پایگاه و زاغه مهمات متعلق به حشد الشعبی در نقاط مختلف عراق روی داده‌است که به گفته ارتش عراق، دست‌کم یک مورد از آنها با پهپاد صورت گرفته‌است.

در این میان، عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق با اشاره به حملات به مراکز نظامی الحشد الشعبی اعلام کرد: «چه می‌گذرد؟ حاکمیت عراق به‌طور مکرر نقض می‌شود و شاهد سکوت رسمی و عجیب دولت هستیم و طرفی که در آن دخالت دارد و علل و انگیزه‌ها مشخص نمی‌شود.»

وی افزود: «محکومیت به تنهایی کافی نیست. آنچه علیه مراکز نظامی ما رخ می‌دهد، اقدام خطرناکی برای حاکمیت ملی ماست و دولت باید به مسئولیت خود در قبال این نقض حریم عمل کند.»

از سوی دیگر، نوری المالکی رهبر ائتلاف دولت قانون از دولت خواست هر چه زودتر گروه‌های خارجی عامل هدف‌گیری پایگاه‌های الحشد الشعبی را شناسایی کند.

وی با صدور بیانیه ای گفت بار دیگر خواهان شتاب در تحقیقات و اقدامات لازم برای شناسایی گروه‌های خارجی مخالف و عامل انفجار پایگاه‌ها و انبارهای تسلیحات نیروهای الحشد الشعبی و نهادهای نظامی در مناطق مختلف عراق و آگاه کردن افکار عمومی از آن هستیم.

وی از دولت خواست تا توان دفاعی نیروی مسلح را برای مقابله با چالش‌های تهدید کننده حاکمیت، امنیت و حریم هوائی عراق تقویت کند.

در این میان، الحشد الشعبی شامگاه ۳۱ مرداد مدعی شد که یک پهپاد ناشناس را که بر فراز یکی از مقرهایش در اطراف بغداد پرواز کرد، هدف قرار داد؛ مقامات عراق این امر را تأیید نکردند.

نیروهای متحد ایران ابراز نگرانی کرده‌اند که مرحله بعدی از این نوع حملات، چه به صورت هوایی و چه «از طریق به خدمت گرفتن مزدورهای محلی»، هدف قرار دادن فرماندهان این گروه‌ها باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای