​الحریری «تجاوز به حاکمیت لبنان» و نقض قطعنامه ۱۷۰۱ را محکوم کرد

​الحریری «تجاوز به حاکمیت لبنان» و نقض قطعنامه ۱۷۰۱ را محکوم کرد

حزب‌الله تهدید کرد: اسرائیل آماده پاسخ قریب‌الوقوع باشد
یکشنبه, 25 اوت, 2019 - 20:00

نخست‌وزیر لبنان سقوط دو هواپیمای اکتشافی اسرائیل در جنوب بیروت را تجاوزی آشکار به خاک و حاکمیت لبنان و نقض قطعنامه ۱۷۰۱ توصیف کرد، همزمان دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز به اسرائیل هشدار داد که آماده پاسخ «قریب‌الوقوع» باشند و سازمان او برای پرداخت هر هزینه‌ای آمادگی دارد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری لبنان، سعد حریری در بیانیه ای که امروز صادر شد اضافه کرد که به مشورت با رئیس‌جمهور لبنان و رئیس مجلس نمایندگان برای تعیین اقدامات بعدی ادامه خواهد داد، به ویژه با توجه به اینکه در روزهای اخیر هواپیماهای اشغالگران به شکل گسترده‌ای بر فراز بیروت و حومه آن پرواز می‌کنند و به تهدیدی برای ثبات منطقه تبدیل شده‌اند.

در پایان بیانیه آمده‌است: جامعه جهانی و تمامی دوستان لبنان برای حفاظت از قطعنامه ۱۷۰۱ و مقابله با تجاوزهای رژیم اسرائیل و پیامدهای آن مسئول هستند، و دولت لبنان به مسئولیت خود در این زمینه عمل کرده و به هیچ برنامه و تلاشی برای تهدید امنیت و ثبات منطقه تن نخواهد داد.

در همین حال، حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان که روز یکشنبه سوم شهریور از طریق ویدئو کنفرانس در مراسم دومین سالگرد آزادی ارتفاعات جرود عرسال لبنان سخنرانی می‌کرد، عملیات اسرائیلی‌ها را یک «مأموریت انتحاری» توصیف کرد و گفت «این اولین تعرض بعد از تابستان سال ۲۰۰۶ است».

نصرالله ادامه داد: «هر کاری می‌کنیم تا جلوی اسرائیلی‌ها را بگیریم». وی گفت: «ارتش اسرائیل از امشب منتظر پاسخ باشد» و «زمان اینکه اسرائیل در امنیت بود، دیگر به سر رسید».

او خطاب به ارتش اسرائیل گفت: «به ارتش اسرائیل مستقر در مرز می‌گویم در آماده‌باش کامل منتطر باشید. یک روز، دو روز یا سه روز، فقط منتظر باشید.»

او با تأیید حمله به مقر این گروه در جنوب دمشق گفته‌است فرستادن پهپاد از سوی اسرائیل به آسمان لبنان یک تحول «بسیار بسیار بسیار خطرناک است».

دبیرکل حزب‌الله افزود که سازمان او برای پرداخت هر هزینه‌ای آمادگی دارد زیرا به تکرار تعرض‌هایی مانند آمدن هر لحظه پهپادهای مسلح به آسمان لبنان که جان و مال لبنانی‌ها را در معرض خطر بمب‌های پهپادها قرار می‌دهد، «تن در نخواهد داد».

نیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بامداد یکشنبه (۳ شهریور) در توییتر خبر داد: «در یک عملیات عمده توانستیم یک حمله نیروی قدس و شبه‌نظامیان شیعه علیه اسرائیل را دفع کنیم. باز هم تکرار می‌کنم: ایران در هیچ‌کجا مصون نخواهد بود. نیروهای ما در هر جایی که لازم باشد اقدام خواهد کرد».

اسرائیل می‌گوید در ساعات پایانی شامگاه شنبه، دوم شهریور، جنگنده‌های این کشور پایگاهی را در منطقه عقربا در جنوب دمشق هدف قرار داده‌اند. آنها می‌گوید هدف جایی بوده که ایران «پهپادهای قاتل» را برای حمله به شمال اسرائیل آماده می‌کرد.

سال گذشته ارتش اسرائیل گفت در یک سال و نیم پیش از آن دویست حمله علیه نیروها یا مواضع ایران در سوریه انجام داده‌است.

اسرائیل ماه پیش هم گفت مواضع گروه‌های شبه‌نظامی حشدالشعبی در عراق را هدف قرار داده تا نفوذ ایران در عراق را تضعیف کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای