«مساله فلسطین» و «دخالت های ایران» محورهای مهم نشست وزیران عرب

«مساله فلسطین» و «دخالت های ایران» محورهای مهم نشست وزیران عرب

جمعه, 30 اوت, 2019 - 11:15

صد و پنجاه و دومین نشست شورای اتحادیه عرب در سطح وزرای امور خارجه در ده سپتامبر برگزار خواهد شد.
این جلسه در مقر دبیر خانه اتحادیه عرب و به ریاست کشور عراق تشکیل می شود.
هشت موضوع اصلی در نشست مورد بررسی قرار می گیرد.
تحولات مساله فلسطین در صدر موضوعات مطرح شده است که پیگیری تحولات سیاسی مساله فلسطین و مناقشه عرب ها و اسرائیل و به جریان انداختن طرح صلح عربی و اقدامات اسرائیل در شهر اشغالی قدس و موضوع شهرک نشینی و دیوار حائل و انتفاضه و اسیران و پناهجویان و اونروا و توسعه و حمایت از بودجه تشکیلات خودگردان فلسطین و مقاومت مردم فلسطین و گزارش ها و توصیه های نشست دست اندرکاران امور فلسطینیان مقیم کشورهای عربی را شامل می شود.
محور دوم به موضوع اشغال جزایر سه گانه امارات متحده عربی در خلیج عربی -تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی- اختصاص دارد.
وزیران خارجه عرب درباره دخالت های ایران در امور داخلی کشورهای عربی و ایجاد بی ثباتی در مسیر تردد کشتی ها و نفتکش ها در منطقه خلیج عربی توسط ایران و پیامدهای زرادخانه هسته ای اسرائیل بر امنیت ملی عربی و صلح بین الملل و ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای و دیگر تسلیحات کشتار جمعی در خاورمیانه گفتگو خواهند کرد.
شرکت کنندگان درباره دیدگاه مشترک عربی درباره نقض حاکمیت عراق توسط نیروهای ترکیه ای و حمایت از توسعه و صلح در سودان و حمایت از جمهوری فدرال سومالی و حمایت از یکپارچگی جزایر کومور و ایجاد راهکار مسالمت آمیز در مساله مناقشه مرزی بین جیبوتی و اریتره مذاکره می کنند.
گزارش دبیر کل اتحادیه عرب درباره فعالیت های دبیر خانه و اقدامات اجرای قطعنامه های دوره ۱۵۱ و ۱۵۲ این شورا و گزارش شش ماه اول هیات پیگیری اجرای تعهدات درباره نحوه اجرای مفاد بیانیه نشست سران در تونس در ۲۰۱۹ و اعلام تاریخ نشست آینده نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
وزیران خارجه عرب درباره مسائل دیگری همچون حمایت از آوارگان در کشورهای عربی به ویژه آوارگان عراق و نیز اقدامات شبکه قطری «الجزیره» در توهین به کشورهای عربی نیز مذاکره می کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای