تهدید جانسون برای حذف مخالفان در حزب حاکم بریتانیا

تهدید جانسون برای حذف مخالفان در حزب حاکم بریتانیا

​هفته سرنوشت ساز «برگزیت» و گمانه زنی درباره انتخابات زودهنگام
دوشنبه, 2 سپتامبر, 2019 - 23:00

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت چنانچه نمایندگان محافظه کار بخواهند جلوی خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا را بگیرند آنها را از این حزب بیرون می کند.

لحن اظهارات بوریس جانسون در حالی تندتر شده که جلسه پارلمان انگلیس هفته آینده تشکیل می شود. گمانه زنی ها حاکی از این است که جلسات پارلمان پرهیاهو باشد اما تعلیق پارلمان از اواسط سپتامبر آغاز می شود.

با این حال اما چهره های شاخص حزب محافظه کار از جمله فیلیپ هاموند وزیر دارایی سابق به دنبال راهکاری هستند تا بتوانند مانع اجرای طرح نخست وزیر برای خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۳۱ اکتبر شوند.

جانسون می گوید که هدفش از پافشاری بر این گزینه این است تا بروکسل را وادار به تسلیم شدن در آخرین لحظه و تامین توافق اقتصادی بهتر برای کشورش کند.

این طوفان سیاسی در لندن بعد از تعلیق بیش از یکماه پارلمان شدیدتر شده است. اگرچه تعلیق پارلمان اقدام قانونی به شمار می رود اما در عین حال مانور سیاسی است که به فضای تنش کنونی دامن خواهد زد.

معنی تعلیق پارلمان این است که نمایندگان مخالف برگزیت تنها چند روزی بیشتر برای جلوگیری از خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا وقت ندارند. تعطیلات تابستانه نمایندگان روز سه شنبه (۳ سپتامبر) به پایان می رسد.

سخنگوی نخست وزیر به خبرنگاران گفت «اینکه نمایندگانی که به طرح سابق بریگزیت سه بار رای ندادند می خواهند حالا جلوی نخست وزیر را بگیرند کاملا غیر منطقی است. او برای رایزنی درباره یک توافق با اروپا تلاش می کند و نمایندگان می توانند از او حمایت کنند».

جانسون با زیر پا گذاشتن عرف و رویه سیاسی در این کشور منجر به افزایش دو دستگی شد. فضای دودستگی در انگلیس بعد از روی کار آمدن ترزا می در جولای پارسال بروز کرد.

جانسون استراتژی موفقی در رویارویی با مخالفان داخلی و نیز بروکسل در پیش گرفت که همین باعث بهبود جایگاه حزبش در نظرسنجی ها شد. اما به هر حال، او از اکثریت تنها یک رای در پارلمان برخوردار است. عده ای بر این باورند که جانسون می خواهد برگزیت را به هر شکلی که شده قبل از برگزاری انتخابات اجرا کند.

یک منبع در داونینگ استریت گفت «جلسه رای گیری سه شنبه بیانگر رای اعتماد به طرح دولت برای دست یابی به توافق با اروپا است».

البته نمایندگان مخالف برگزیت مثل هاموند که منافع سیاسی خاص خودشان را نیز در نظر دارند ماموریت دشواری برای رویارویی با نخست وزیر خواهند داشت.

گروه مخالف برگزیت احتمالا در گام اول در روز سه شنبه تلاش می کنند تا اندازه ای از اختیارات و قدرت دولت در ارتباط با برگزیت کم کنند. این گروه برای تعیین طرح پیشنهادی که به رای گذاشته می شود تلاش خواهند کرد و چنانچه موفق شوند طرح آنان در اوایل هفته آینده تصویب خواهد شد. جانسون در این شرایط و با توجه به طرح تصویب شده چاره ای جز کسب موافقت اروپایی ها برای به تاخیر انداختن برگزیت در نشست سران اروپا در ۱۷ و ۱۸ اکتبر نخواهد داشت.

گروه مخالف برگزیت در پارلمان به دنبال کسب حمایت حزب کارگر و نمایندگان هوادار اتحادیه اروپا در حزب ملی اسکاتلند و لیبرال دموکرات ها هستند.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر خطاب به هوادارانش در منچستر (شمال انگلیس) گفت «باید در برابر خروج بدون توافق بایستیم.. این هفته آخرین فرصت ما است».

گاردین نیز از «گمانه زنی های بسیار قوی» درباره فراخوان در هفته جاری برای برگزاری انتخابات قبل از برگزیت در ۳۱ اکتبر خبر دارد.

نیک بلز وزیر پیشین وابسته به حزب محافظه کار گفت «جناح راست افراطی بر حزب محافظه کار مسلط شده و حزب محافظه کار قربانی تمایل شدید این جناح برای بدترین شکل برگزیت شده است».

پایه و اساس رهبری جانسون بر حزب محافظه کار بر روی اظهارات وی درباره اینکه در هر شرایطی از اتحادیه اروپا ماه آینده خارج می شویم شکل گرفت.

رویه اجرای برگزیت دو بار به دلیل مخالفت پارلمان عقب افتاد. دولت جانسون چند روز پیش کمپین رسمی با عنوان «آماده برای برگزیت» راه انداخت.

در همین راستا سایت اینترنتی جدیدی راه اندازی شد که توصیه های گوناگونی به شهروندان بریتانیا و اروپا در مورد نحوه حل مشکلات احتمالی مثل از کار افتادن موبایل در خارج را در بر می گیرد.

بروکسل و لندن حالا بیش از پیش به گزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا و پایان همکاری دو جانبه در چهار دهه گذشته نزدیک شده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای