ماموران به معترضان در بغداد تیراندازی کردند.. آمار قربانیان به ۳۱ نفر رسید

ماموران به معترضان در بغداد تیراندازی کردند.. آمار قربانیان به ۳۱ نفر رسید

جمعه, 4 اکتبر, 2019 - 15:15
گوشه ای از تظاهرات عراق

ماموران امنیتی عراق روز جمعه (۴ اکتبر) به سمت ده ها نفر از معترضان در مرکز بغداد تیراندازی کردند. تظاهرات اعتراضی مردمی برای چهارمین روز متوالی ادامه دارد.
به گزارش فرانس پرس آمار قربانیان به ۳۱ نفر رسیده است.
معترضان شعارهای گوناگون از جمله برکناری مسئولان «فاسد» و ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان سر می دهند.
تظاهرات روز پنجشنبه (۳ اکتبر) خونبارترین روز اعتراضات مطالبه محور بود. اعتراضات مردم از روز سه شنبه (اول اکتبر)‌ آغاز شد. این درگیری های خشونت بار بین معترضان و ماموران در عراق بی سابقه است.
تظاهرات عراق که از بغداد -دومین پایتخت پرجمعیت عربی- شروع شد به اغلب شهرهای جنوبی کشیده شده است.
خودروهای زرهی و ضد شورش برای مقابله با تظاهرات مردمی روز پنجشنبه (۳ اکتبر) در خیابان های بغداد مستقر شدند. ماموران نیز به سوی معترضان تیراندازی کردند.
نخست وزیر عراق صبح روز جمعه (۴ اکتبر) برای اولین بار از زمان آغاز اعتراضات در پیام تلویزیونی مردم عراق را مورد خطاب قرار داد. اظهارات عبد المهدی با صدای تیراندازی در بغداد همزمان بود.
اما این پیام تلویزیونی به اندازه انتظارات نبود. عبد المهدی به طور مستقیم معترضان را مورد خطاب قرار نداد بلکه از دستاوردهای دولت و مدیریت بحران کنونی صحبت کرد و از معترضان خواست تا برای اجرای برنامه هایش به او مهلت بدهند. عبد المهدی کمتر از یک سال پیش آغاز به کار کرد.
عبد المهدی افزود «تحولات جاری حکومت و همه ارکان حکومت را نابود می کند.. افزایش تنش و درگیری در تظاهرات منجر به زخمی و کشته شدن شهروندان شده است».
او خواستار «بازگشت اوضاع به روال عادی در کلیه استان ها شد». عبد المهدی گفت که طرحی در خصوص تعیین حقوق ماهانه برای خانواده های بی درآمد به مجلس ارائه کرده است».
اعتراضات تا حالا خودجوش بوده و هیچ حزب یا رهبر سیاسی یا مذهبی از آن حمایت نکرده است که تحول بی سابقه در عراق به شمار می رود.
مردم عراق به دنبال جنگ های پی در پی به ستوه آمدند. به اینها باید مشکلات قطعی مرتب برق و نبود آب آشامیدنی در چند سال گذشته را نیز افزود.
برخی گزارش های رسمی حاکی از این است که به دنبال سقوط رژیم صدام حسین در سال ۲۰۰۳ حدود ۴۵۰ میلیارد دلار از اموال عمومی یعنی چیزی حدود چهار برابر بودجه دولت و بیش از دو برابر تولید ناخالص داخلی کشور ناپدید شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای