کردهای عراق کارزار تحریم کالاهای ترکیه به راه انداختند

کردهای عراق کارزار تحریم کالاهای ترکیه به راه انداختند

شنبه, 2 نوامبر, 2019 - 10:00

بسیاری از کردهای عراق در همبستگی با کردهای سوریه که با حمله آنکارا مورد تهدید قرار گرفته‌اند، خرید کالاهای ترکیه در این کشور را تحریم کرده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری فرانس پرس، ترکیه بزرگترین صادرکننده کالا به عراق است. میوه، سطل‌های پلاستیکی، ماست یا مواد آرایشی از جمله این کالاها است. ارزش این اقلام، سالانه هشت میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که با گذر از اقلیم کردستان عراق به داخل کشور منتقل می‌شوند.

اما از زمان عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که ۹ اکتبر آغاز شد، بیش از ۱۲ هزار کرد این منطقه را ترک کردند و به اقلیم کردستان عراق پناه آورده‌اند.

حمید بانه‌ایی کارزاری به همراه افراد دیگر در تحریم کالاهای ترکیه به راه انداخته‌است. او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما نمی‌توانیم به میدان رزم برویم تا با اسلحه با ترکیه بجنگیم؛ بنابراین سلاح ما تحریم محصولات ترکیه است.»

کارزار تحریم محصولات ترکیه از سوی نیروهای کرد گروه دموکراتیک سوریه حمایت می‌شود.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای کرد سوریه اخیراً گفته‌است که هر ریالی (سنت) که برای محصولات ترکیه خرج یا در راه گردشگری ترکیه هزینه می‌شود به گلوله و بمبی تبدیل خواهد شد که کودکان ما را در شمال شرق سوریه می‌کُشد.

از سوی دیگر، حزب دموکرات کردستان که قدرت را در اربیل در اختیار دارد روابط قوی اقتصادی و سیاسی با آنکارا دارد در حالی که رقیب این حزب یعنی اتحاد میهنی کردستان در سلیمانیه مخالف ترکیه است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای