توصیه تندروهای ایران: لیبرال‌ها را رد صلاحیت کنید

توصیه تندروهای ایران: لیبرال‌ها را رد صلاحیت کنید

شنبه, 14 دسامبر, 2019 - 11:45

​پس از فروکش کردن اعتراضات آبان ماه ۹۸ و همچنین آغاز ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، افراد نزدیک به رهبر ایران برای تنگ‌تر کردن حلقه ورود به مجالس حاکمیتی خواستار رد صلاحیت لیبرال‌ها و دیگراندیشان شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داد؛ عبدالنبی موسوی فرد نماینده رهبر ایران در خوزستان و امام جمعه اهواز با اشاره به روند تأیید صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفته‌است: نمی‌پذیریم شورای نگهبان کسی را برای حضور در انتخابات مجلس تأیید کند که لیبرال است و تفکر و گرایش غربی دارد.

احمد علم‌الهدی نماینده علی خامنه ای در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد نیز رقابت در قدرت را اندیشه سیاسی لیبرال دموکرات دانست و گفت: در نظام اسلامی انتخابات تکلیف مردم است.

به گفته او، مسئله انتخابات یک دروازه بزرگ برای قلعه ایمن است، از این دیوار هیچ دشمنی نمی‌تواند بالا بیاید.

دو شب پیش نیز، سردار عزیز جعفری فرمانده سابق سپاه، در برنامه جهان‌آرای شبکه افق، با اظهار تأسف از عملکرد گذشته شورای نگهبان، اعلام کرد: «متأسفانه شورای نگهبان، مبانی فکری کاندیداها را چندان بررسی نمی‌کند. مبانی فکری کاندیداها باید با مبانی نظام تطبیق داشته باشد. اگر کسی در این مبانی اشکال داشته باشد، سنجش آن، وظیفه سنگین شورای نگهبان است که فکر نمی‌کنم شورای نگهبان با این دقت نگاه و روی مبانی فکری افراد برای تأیید صلاحیت تمرکز کنند.».

به گفته جعفری، «اگر فردی با رهبری اختلاف دیدگاه دارد، باید ردصلاحیت شود».

عباس عبدی روزنامه‌نگار نزدیک به اصلاح طلبان در واکنش به این اظهارات در روزنامه اعتماد نوشته‌است: تنها در حکومت‌هایی که برآمده از مردم نباشند، می‌توان گفت که نامزدها مجبورند که خود را با نگاه حکومت هماهنگ کنند.

همچنین جلال جلالی زاده عضو شورای مرکزی حزب اصلاح طلب اتحاد ملت در گفتگو با فرارو نیز این اظهارات خلاف صریح ماده ۲۳ قانونی اساسی و آن را مصداق تفتیش عقاید دانست.

از سوی دیگر، علیرضا پناهیان روحانی تندروی نزدیک به رهبر ایران نیز در پیام توئیتری خطاب گفته‌است که شورای نگهبان باید صلاحیت علی مطهری نماینده مجلس را به دلیل اتهام به رهبری در موضوع بنزین را رد کند.

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در واکنش به این توییت نوشت: «امر هیئت نظارت به‌معروف و نهی آنان از منکر به شیوه ای کاملاً مؤثر».

طبق جدول زمانبندی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، پس از اتمام ثبت‌نام‌ها، فرایند بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه آغاز و بررسی صلاحیت داوطلبان در هیئت‌های اجرایی تا ۲۶ آذر صورت می‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای