«نخل» به عنوان میراث عربی ناملموس در فهرست یونسکو ثبت شد 

«نخل» به عنوان میراث عربی ناملموس در فهرست یونسکو ثبت شد 

شنبه, 14 دسامبر, 2019 - 12:30

«نخل» با تلاش های سعودی و ۱۴ کشور عربی دیگر به عنوان هفتمین میراث ناملموس یونسکو (سازمان آموزشی و فرهنگی ملل متحد) ثبت شد. 

چهاردهمین نشست دوره کمیته میراث ناملموس بشری یونسکو از ۸ تا ۱۴ دسامبر در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار شد.

هیات سازمان حفظ میراث فرهنگی سعودی از سوی وزارت فرهنگ به منظور فعال سازی نقش سعودی در حفظ میراث ناملموس یونسکو در نشست یاد شده شرکت کرد. تربیت باز (بازداری) پیشتر به عنوان اولین عنصر مشترک عربی در فهرست یونسکو ثبت شده بود.

نخل «عنصر مهمی در میراث عربی به شمار می رود و با مجموعه آداب و رسوم و سنت های مردم عرب گره خورده است». نخل همچنین «در صنایع دستی گوناگون کاربرد دارد و در حرفه ها و داستان و حکایت های مشهور عربی نیز حضور دارد». از این رو، نخل در فهرست یونسکو قرار گرفتz نخل هفتمین موردی است که با تلاش سعودی در یونسکو ثبت شد. 

رقص فلکلور عرضه نجدی و هنر نقش و نگار دیوار موسوم به القط العسیری و نیز قهوه پیشتر در فهرست یونسکو قرار گرفت. این اقدام پس از آن صورت گرفت که سعودی دستاوردهای فراوانی در حوزه فرهنگی در سطح بین المللی کسب کرد. 

یک کرسی در شورای اجرایی یونسکو و یک کرسی در کمیته میراث جهانی به سعودی تعلق گرفته است. گفتنی است که امارات و بحرین و کویت و مراکش و تونس و فلسطین و مصر و موریتانی و یمن و سودان و عمان و عراق و اردن در ثبت نخل در یونسکو سهیم بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای