مقدمه چینی پارلمان ترکیه برای دخالت نظامی در لیبی

مقدمه چینی پارلمان ترکیه برای دخالت نظامی در لیبی

سه شنبه, 17 دسامبر, 2019 - 11:45

پارلمان ترکیه روز گذشته مقدمات اولیه برای دخالت نظامی در لیبی را بررسی کرد، در همین حال برخی از گزارش‌ها حاکی از برنامه‌ریزی آنکارا برای ایجاد یک پایگاه نظامی در طرابلس است.

به گزارش الشرق الاوسط، کمیته روابط خارجی در پارلمان ترکیه نیز از موافقت خود با مصوبه یادداشت تفاهم رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور با فائز السراج رئیس دولت وفاق لیبی در زمینه همکاری‌های نظامی و امنیتی خبر داد.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دربارهٔ طرح پیش‌نویس توافق ترکیه با لیبی گفت: این اقدام را با هدف وارونه کردن و دگرگون سازی معاهده سوِر انجام داده‌ایم.

معاهده سور در روز ۱۰ اوت سال ۱۹۲۰ میلادی برای تنبیه امپراتوری عثمانی که در جنگ جهانی اول در کنار امپراتوری آلمان و امپراتوری اتریش – مجارستان وارد جنگ شده بود، میان نیروهای پیروز متفق در جنگ جهانی اول (روسیه، بریتانیا و فرانسه)، و امپراتوری عثمانی امضا شد. طی این معاهده کلیه سرزمین‌های عرب عثمانی از قلمرو آن جدا شدند.

پیش از این برخی کشورها مانند مصر مخالفت خود را با توافقنامه مذکور اعلام کرده بودند.

روزنامه ترکیه ای «خبر تورک» گزارش داد که آنکارا یک پایگاه نظامی در طرابلس ایجاد خواهد کرد.

بر اساس گزارش این روزنامه، السراج درخواستی را مبنی بر اعزام نیروهای ترک به طرابلس ارائه داده‌است و ترک‌ها در حال برنامه‌ریزی برای اجرای این طرح هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای