جاسوس ایران در سوئد به زندان محکوم شد

جاسوس ایران در سوئد به زندان محکوم شد

شنبه, 21 دسامبر, 2019 - 14:00

یک شهروند عراقی - سوئدی به اتهام جاسوسی از اعضای گروه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» در سوئد و سایر نقاط اروپا و انتقال اطلاعات به مقامات ایرانی به دو سال و شش ماه زندان محکوم شد.

به گزارش الشرق الاوسط، اکثر عرب ها در سه استان جنوبی خوزستان، بوشهر و هرمزگان زندگی می کنند که به گفته سازمان عفو بین الملل با ستم و تبعیض حکومت ایران مواجه هستند. 

روابط ایران با کشورهای اسکاندیناوی پس از ناکام گذاشتن ترور فعالان احوازی در دانمارک در اوائل اکتبر 2018 به تیرگی رفت. 

اتحادیه اروپا نیز تحریم هایی علیه وزارت اطلاعات ایران در پی این عملیات ناکام و همچنین برنامه ریزی برای حمله به کنگره «مجاهدین خلق» در حومه پاریس صادر کرد. 

مسئله عرب ها در ایران به دست کم 100 سال برمی گردد، زمانی که رضا پهلوی بنیانگذار سلسله پهلوی ها آخرین حاکم عربی در الاحواز که امروزه به خوزستان معروف شده را کنار زد.

انجمن عمومی سازمان ملل نیز روز چهارشنبه در قطعنامه ای تبعیض و بازداشت های ظالمانه علیه شهروندان قومیت ها و پیروان اقلیت های دینی در این کشور را محکوم کرد. 

معارضان و مخالفان عرب متشکل شده از ده ها حزب و موسسه مدنی است که اغلب آنها خواستار حق تعیین سرنوشت هستند. 

در حکم دادگاه اشاره شده که بر اساس فعالیت‌ها و گزارش‌های این مرد عراقی - سوئدی، احتمالا «افراد زیادی از اعضای فعالان احوازی در معرض خطر قرار گرفته و ممکن بوده این اطلاعات منجر به شکنجه و حتی کشته‌شدن اعضای خانواده این افراد منجر شود.

در حکم دادگاه آمده است که این عملیات اطلاعاتی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به صورت سیستماتیک صورت گرفته است.

بر اساس حکم دادگاه، این مرد ۴۶ ساله اطلاعاتی در باره فعالیت‌های احوازی‌ها در چند کشور اروپایی جمع‌آوری کرده و آنها را در اختیار دستگاه‌های امنیتی ایران گذاشته است.

به گفته مقام‌های قضایی سوئد، این فرد در طول چهار سال گذشته در پوشش فعالیت برای یک نشریه عربی از اقدامات فعالان عرب از جمله حضور آنها در نشست‌هایی در بلژیک، هلند، دانمارک و سوئد عکس و فیلم تهیه می‌کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای