دیاب: از نخست وزیری کوتاه نمی آیم و دولتم همه را در بر می گیرد

دیاب: از نخست وزیری کوتاه نمی آیم و دولتم همه را در بر می گیرد

احزاب وابسته به جریان 14 مارس در دولت شرکت نمی کنند
یکشنبه, 22 دسامبر, 2019 - 17:00

حسّان دیاب نخست وزیر مامور تشکیل کابینه دولت لبنان از تشکیل دولت کوچک و مستقل خبرداد و گفت: نخست وزیر, تنها مسئول تشکیل کابینه است. وی اضافه کرد که از این موضوع کوتاه نمی آید.

به گزارش الشرق الاوسط، دیاب افزود: هیچ پیش شرطی از سوی هیچ گروهی برای تشکیل دولت جدید به من تحمیل نشده است. به گفته او این دولت همگان را در بر خواهد گرفت. 

دیاب شنبه شب رایزنی هایش با رییس و اعضای فراکسیون‌های مجلس ملی این کشور در بیروت را در حالی انجام داد که احزاب وابسته به جریان 14 مارس از جمله حزب دروزی التقدمی الاشتراکی (سوسیالیست ترقی‌خواه) به رهبری ولید جنبلاط، جریان سنی المستقبل (آینده) به رهبری سعد حریری، حزب مسیحی القوات ‌اللبنانیه (نیروهای لبنانی) به رهبری سمیر جعجع و حزب مسیحی الکتائب (گردان ها) به رهبری امین الجمیل حضور در دولت پیش رو را تحریم کردند. 

در همین حال سمیر الجسر نماینده فراکسیون المستقبل در پارلمان گفت «امیدوار بودیم که مدت زمان شکل گیری این دولت 6 هفته باشد زیرا که کشور کشش تاخیر بیشتر را ندارد و از آنجایی که این دولت از یک طیف ماموریت پیدا کرده است نباید تاخیری داشته باشد».

وی اعلام کرد که اعضای این فراکسیون در دیدار با دیاب بر تشکیل هرچه سریع تر دولت جدید تاکید کردند اما در عین حال به وی اطلاع دادند که در کابینه آینده نه به صورت مستقیم و نه به صورت غیرمستقیم حضور نخواهند داشت.

از سوی دیگر، سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی تاکید کرد: ما امیدواریم دولت آینده موفق باشد اما چیزی هم از آن نمی خواهیم. باید بگویم که لازم نیست همه جریان ها و احزاب در کابینه آینده حضور داشته باشند. ما گزینه برای تصدی پست وزارتی نداریم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای