حریری نقشه راه آینده را ترسیم کرد: رویارویی با عون و باسیل و کاهش تنش با دوگانه شیعی

حریری نقشه راه آینده را ترسیم کرد: رویارویی با عون و باسیل و کاهش تنش با دوگانه شیعی

گفت دیگر با باسیل «فرقه ای و نژادپرست» همکاری نمی کند.. و او را به تلاش برای «مدیریت کشور» متهم کرد
سه شنبه, 24 دسامبر, 2019 - 23:45
سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان ویژگی مرحله «رویارویی باز» با «عهد» میشال عون رئیس جمهور و به ویژه دادمادش جبران باسیل وزیر خارجه را ترسیم و تاکید کرد «اگر باسیل معتدل نشود دیگر از امروز هرگز با او تعامل نخواهد کرد». 

به گزارش الشرق الاوسط، در اظهارات حریری که در گپ و گفت با تعدادی از خبرنگاران در محل اقامتش صورت گرفته به وضوح می توان فهمید که او به عهد و به ویژه باسیل را مورد حمله تند خود قرار داد. در مقابل می توان به راحتی فهمید که به خاطر اصرارش بر دفع فتنه سنی - شیعی به دنبال کاهش تنش با دوگانه شیعی یعنی امل و «حزب الله» است. 

حریری باسیل را مستقیما به تلاش برای سیطره بر کشور متهم کرد. او عون را هم بی نصیب نگذاشت و گفت «برخورد گروه رئیس جمهور با قانون اساسی سلیقه ای است».

حریری گفت که آنچه که او امروز می گوید با آغاز سال میلادی جدید عملی می شود. او توضیح داد که به دنبال بررسی دقیق و عمیق وضعیت مه آلود کنونی است و پس از آن موضع گیری خواهد کرد. 

او در عین حال علامت سوال های بزرگی بر روی وضعیت اقتصادی و مالی کشور گذاشت و گفت که درمان وضعیت نیاز به مدیریت حکیمانه و سیاست های عملی است. 

حریری می گوید «به دنبال دولتی متخصص بودم که با آن مخالفت کردند سپس موضع گیری حزب نیروهای لبنانی مطرح شد که منجر به انصراف من شد. آنها حسان دیاب را آوردند. من در طول زندگی ام برای اعتدال هزینه پس دادم. این منش محور فعالیت 15 سال اخیر من است. اگر مبارزه من برای این اعتدال و دفاع از آن به ویژه بحران سوریه و پیامدهای آن بر لبنان نبود اکنون لبنان در وضعیت دیگری بود و جای دیگری».

حریری معتقد است که از اقدامات خود درباره عدم تشکیل دولت نیز به هیچ وجه پشیمان نیست.

او درباره این گفته که «حریری با آتش بازی می کند» نیز می گوید «هزینه را زمانی پس دادم که دیگر مشغول آتش بازی از طریق انسداد معابر و راه ها و تعطیلی مجلس بودند. برای من فتنه سنی - شیعی خط قرمز است. نقطه سر سطر.»

او درباره عدم پذیرش نخست وزیری نواف سلام گفت «من نواف سلام را برای اولین بار نامزد کردم و برخی الان در حال موج سواری هستند همان طور که به دنبال موج سواری از خواسته های انقلاب هستند. من در رایزنی ها با نامزدی نواف سلام مخالفت کردم چون می خواستم هیچ رایی از دوگانه شیعی به آن اختصاص نیابد. مشکل اینجاست که موزاییک فرقه گرایی الان ما را مدیریت می کند. مردم انقلاب کردند چون سیاستمداران همه چیز را تحت عنوان حقوق فرقه ای انجام می دهند اما در واقع منافع خود را نظر می گیرند».

به اعتقاد حریری مشکل عهد (جریان عون و باسیل) این است که طوری رفتار می کند که انگار هیچ اتفاقی در کشور نیفتاده و با زرنگی به دنبال نمایندگی کردن خواسته معترضان است. او می گوید «در این دولت حضور نخواهم داشت و کسی را به آن معرفی نخواهم کرد و به کسی رای اعتماد نخواهم داد».

حریری درباره اینکه برخی می گویند این دولت، دولت حزب الله است می گوید «این دولت، دولت جبران باسیل است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای