نگرانی از افزایش تنش با ایران در پی کشته شدن یک آمریکایی در کرکوک

نگرانی از افزایش تنش با ایران در پی کشته شدن یک آمریکایی در کرکوک

تلاش متحدان تهران برای "عزل" برهم صالح
یکشنبه, 29 دسامبر, 2019 - 11:15

پس از حمله به "کی 1" پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی و عراقی با ۳۰ راکت و خمپاره کاتیوشا، نگرانی از درگیری احتمالی میان آمریکا و ایران در خاک عراق افزایش یافته است. در این حمله یک پیمانکار آمریکایی و تعدادی نیروی نظامی زخمی شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، پیش از این مقامات آمریکا به ایران هشدار داده بودند که "واکنش ما به آسیب دیدن نیروهای آمریکایی و متحدان ما قاطع است". معمولا هیچکس مسئولیت این عملیات را برعهده نمی گیرد اما آمریکا معتقد است که گروه های شبه نظامی مسلح مورد حمایت ایران در پشت پرده این حملات قرار دارد.

این حمله با این تعداد راکت و خمپاره بی سابقه گزارش شده است.

یک مقام امنیتی نزدیک به اتاق عملیات مشترک عراق در این باره می گوید "برخی از مطلعان به مسائل نظامی معتقدند احتمالا یک گروهک وابسته به ایران و با امکانات نظامی این کشور در این حمله دست دارد. همچنین راکت های کاتیوشا پرتاب شده به سمت این پایگاه دارای تکنولوژی جی پی اس هستند".

از سوی دیگر، حسین عرب نماینده پارلمان عراق به "الشرق الاوسط" می گوید "ائتلاف البنا نزدیک به ایران تصمیم دارد تا از برهم صالح رئیس جمهور عراق به اتهام نقض قانون به دلیل عدم پذیرش گزینه های معرفی شده از طرف این ائتلاف برای تصدی نخست وزیری به دادگاه فدرال شکایت کند ".

در دیگر سو، ائتلاف سائرون مورد حمایت مقتدی صدر از موضع برهم صالح حمایت و با هرگونه تلاش برای عزل آن مخالفت کرد.

رعد المگصوصی نماینده این ائتلاف در گفتگویی، موضع صالح را ملی گرایانه و افتخارآمیز توصیف کرده است.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای