سال ۲۰۱۹؛ پایین ترین تلفات سالانه جنگ در سوریه

سال ۲۰۱۹؛ پایین ترین تلفات سالانه جنگ در سوریه

چهارشنبه, 1 ژانویه, 2020 - 22:45

به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه پایین ترین تلفات سالانه جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۹ به ثبت رسید.

جنگ در سوریه نه سال پیش آغاز شد.  این سازمان اعلام کرد که ۱۱۲۱۵ نفر از پیکارجویان و غیر نظامیان در ۲۰۱۹ کشته شدند. از مجموع کل کشته شدگان ۳۴۷۳ نفر غیر نظامی از جمله ۱۰۲۱ کودک هستند.

رامی عبد الرحمان مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گفت «پایین میزان تلفات جانی از آغاز جنگ تا کنون در سال ۲۰۱۹ به ثبت رسید. جنگ نه ساله در سوریه منجر به کشته شدن ۳۷۰ هزار نفر شده است».

سه تحول نظامی مهم در سوریه در ۲۰۱۹ اتفاق افتاد. یگان های مدافع خلق (گروه کرد) در ماه مارس موفق به بیرون راندن نیروهای داعش از آخرین بخش تحت کنترل این گروه در شرق سوریه واقع در نزدیکی مرز عراق شدند. این گروه کرد مورد حمایت آمریکا هستند.

حملات هوایی رژیم سوریه در ادلب در تابستان ۲۰۱۹ و در چند هفته گذشته افزایش یافتند. این منطقه واقع در شمال غرب سوریه تحت کنترل گروه های جهادی قرار دارد.

این منطقه که حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد در تابستان پارسال عرصه درگیری های شدید بود که منجر به کشته شدن حدود هزار نفر غیرنظامی شدند. پیکارجویان نیز در این منطقه حضور دارند.

ارتش ترکیه و گروه های پیکارجوی هوادار ترکیه عملیات نظامی در بخش شرقی سوریه در نزدیکی مرزهای ترکیه انجام دادند. هدف این عملیات بیرون راندن نیروهای کرد از این منطقه اعلام شد. دولت ترکیه پیکارجویان کرد را تروریست می خواند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در انگلیس است با استناد به منابع متعدد در سوریه تحولات جنگ در سوریه را پس از سرکوب تظاهرات مخالفان رژیم در ۲۰۱۱ ثبت می کند.

رژیم سوریه با حمایت ارتش روسیه در سال ۲۰۱۵ موفق شد تا بخش های گسترده ای از مناطق تحت کنترل گروه های اپوزیسیون و جهادی را به تصرف خود درآورد.

آمار کشته شدگان در ۲۰۱۷ به ۳۳ هزار نفر رسید و در سال ۲۰۱۸ به ۱۹۶۰۰ تن کاهش پیدا کرد.

بیشترین تلفات انسانی جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۴ ثبت شد و به رقم ۷۶ هزار نفر رسید.

۲۰۱۴ سال قدرت گیری گروه دولت اسلامی بود. این گروه در همان سال بخش های گسترده ای از سوریه و عراق را به تصرف خود درآورد.

میانگین آمار تلفات سالانه جنگ در سوریه از ۲۰۱۱ به این سو بیش از ۴۰ هزار نفر است. چندین میلیون نفر در این میان آواره شده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای