تشییع سلیمانی با حضور رهبر ایران برگزار شد

تشییع سلیمانی با حضور رهبر ایران برگزار شد

دوشنبه, 6 ژانویه, 2020 - 13:30 رقم العدد [ 15014]

مراسم تشییع پیکر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و ابو مهدی المهندس معاون گروه شبه نظامیان الحشد الشعبی عراق روز گذشته و امروز دوشنبه ۱۶ دی با طی کردن شهرهای اهواز، مشهد، تهران و نهایتاً کرمان در میان انبوهی از طرفداران نظام در حال برگزاری است.

به گزارش الشرق الاوسط، فضای احساسی بی‌سابقه و پوشش گسترده رسانه‌های نزدیک به حکومت بر این مراسم حکمفرماست. علی خامنه ای به همراه رهبران نظامی و سیاسی ارشد ایران نماز میت را با چشمانی اشک بار بر جنازه سلیمانی خواند.

قاسم سلیمانی به همراه ۹ تن دیگر از فرماندهان شبه نظامیان عراق و محافظان شخصی در حمله هوایی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد و علی خامنه ای سه روز عزای عمومی اعلام کرد. او و رهبران سیاسی و نظامی ایران آمریکا را به انتقامجویی تهدید کردند.

حکومت ایران نیز از همه ابزارهای لازم برای احساسی کردن فضای مراسم بهره برده‌است از انتخاب دختر قاسم سلیمانی و اسماعیل هنیه از رهبران سیاسی گروه حماس به عنوان سخنران تا اشک های رهبر ایران.

زینب دختر قاسم سلیمانی در مراسمی که برای تشییع پدرش در دانشگاه تهران برگزار شد گفت «ترامپ دیوانه که خود نماد جهل و بازیچه دست صهیونیست هستی خیال نکن با شهادت پدرم همه چیز تمام شد».

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس و صالح العاروری معاون وی برای حضور در مراسم تشییع پیکر سلیمانی و همراهانش در این مراسم حضور پیدا کرده‌است.

او در سخنانی در تهران، سلیمانی را «شهید قدس» خواند.

هنیه افزود «خط مقاومت بر سرزمین فلسطین در رویارویی با توطئه‌های رژیم صهیونیستی و هژمونی آمریکا در منطقه شکست نخواهد خورد».

 رسانه‌های نزدیک به حاکمیت در این سه روز هر چه در آرشیو داشتند از قاسم سلیمانی رو کردند از فوتبال دیدن او تا صحبت کردن با مادر فردی که در سوریه کشته شده‌است.

در این میان سعید نمکی وزیر بهداشت ایران در اظهاراتی گفته بود که سلیمانی در بحث دورزدن تحریم در انتقال دارو به آنها کمک می‌کرده‌است و عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز گفته‌است که سلیمانی در مذاکرات هسته ای به آنها کمک می‌کرده‌است.

تبلیغات نظام ایران سعی در نشان دادن سلیمان به عنوان «قهرمان ملی» است به طوری که نماینده علی خامنه ای در نیروی قدس سپاه گفته‌است «سلیمانی یک ریال یا دلار حق مأموریت نگرفت».

سلیمانی ۴ فرزند دارد و اهل روستای قنات ملک از توابع کرمان. او کارگر ساده بود و سپس با انقلاب ۵۷ پیمانکار اداره آب کرمان شد و با پیوستن به نیروهای بسیجی در جنگ شخصیت نظامی او شکل گرفت.

بعد از کشته شدن، علی خامنه ای عالی‌ترین درجه نظامی یعنی سپهبد را به او داد و پیش از این نشان ذوالفقار را از دست رهبر ایران دریافت کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای