​تظاهرات در عراق از سرگرفته شد؛ ده‌ها معترض زخمی شدند

​تظاهرات در عراق از سرگرفته شد؛ ده‌ها معترض زخمی شدند

حکومت عراق در کمای سیاسی
دوشنبه, 20 ژانویه, 2020 - 13:45

منابع امنیتی و بیمارستانی در عراق امروز دوشنبه به رویترز گزارش دادند که در پی درگیری نیروهای امنیتی با معترضان در بغداد و شهرهی دیگر ده‌ها تن مجروح شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، این اعتراضات ضددولتی پس از وقفه ای چند هفته ای و پس از پایان مهلت تعیین شده توسط مخالفان برای اجرای اصلاحات از سر گرفته شده‌است.

معترضان روز دوشنبه گذشته اولتیماتوم یک هفته ای برای اصلاحات به دولت داده بودند. آنها خواستار انتخابات پارلمانی زودهنگام، تعیین نخست‌وزیری مستقل و دادگاهی کردن مسئولان فاسد هستند.

شاهدان عینی می‌گویند معترضان شب گذشته در میدان الطیران بغداد کوکتل مولوتف و سنگ به سمت نیروهای امنیتی پرتاب کردند و پلیس پاسخ آنها را با گاز اشک آور و بمب‌های صوتی داد.

در شهرهای جنوبی عراق نیز صدها نفر از معترضان لاستیک خودرو آتش زدند و راه‌های اصلی در الناصریه، کربلا و العماره را مسدود کردند.

معترضان عراقی معتقدند عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر موقت عراق به وعده‌های خود از جمله تشکیل دولت جدید مورد پذیرش عراقی‌ها عمل نکرده‌است.

خبرگزاری فرانسه نیز امروز دوشنبه از تعقیب و گریز نیروهای امنیتی و هزاران معترض مخالف دولت که در صدد بستن راه‌ها در بغداد و دیگر شهرها بودند، خبر داد.

بسیاری از معترضان در آستانه پایان یافتن مهلت یک هفته ای از روز یکشنبه اقدام به بستن راه‌ها و پل‌ها با آتش زدن لاستیک خودرو کرده‌اند که همین اقدام نیز در صبح روز دوشنبه تکرار شد.

در مقابل، ارتش عراق امروز از دستگیری ۹ نفر و رفع انسداد راه‌های اصلی پایتخت خبر داد.

یک منبع بیمارستانی به فرانس پرس گزارش داد که در درگیری‌های شب گذشته ۲۰ تن مجروح شده‌اند.

معترضان در جاهای مختلف شهرهای کوت و الدیوانیه اقدام به آتش زدن لاستیک خودرو برای قطع راه‌ها و پل‌ها کردند و در واسط و ذی قار ادارات و مدارس تعطیل شده‌اند.

معترضان عراقی با تبدیل شدن عراق به میدانی برای جنگ میان ایران و آمریکا مخالف هستند.

در مقابل حکومت و نظام سیاسی عراق از زمان استعفای عادل عبدالمهدی تاکنون در کمای و فلج سیاسی به سر می‌برد و احزاب سیاسی علیرغم پایان مهلت قانونی توانایی انتخاب جانشین آن را ندارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای