​مخالفت غسان سلامه با اعزام نیروهای حافظ صلح به لیبی

​مخالفت غسان سلامه با اعزام نیروهای حافظ صلح به لیبی

سه شنبه, 21 ژانویه, 2020 - 13:45

غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل در لیبی پس از برگزاری نشست برلین، با اعزام نیروهای نظامی بین‌المللی به لیبی به عنوان حافظ صلح در این کشور مخالفت کرد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری آلمان، سلامه در گفتگو با روزنامه «دی ولت» آلمان، به عدم آمادگی لیبی برای پذیرش نیروهای خارجی اشاره کرد و افزود: من همچنین آمادگی برای اعزام نیرو به لیبی را در جامعه بین‌المللی نمی‌بینم. سازمان ملل نیز برای تحقق چنین گزینه نظامی تلاش نمی‌کند.

وی افزود: آنچه حائز اهمیت است آتش‌بس فعلی را به یک آتش‌بس دائمی تبدیل کنیم. برای این منظور به هیچ نیروی بین‌المللی نیاز نیست بلکه تنها به‌شمار اندکی ناظران نظامی نیاز است.

سلامه همچنین بر ضرورت توافق احزاب درگیر در لیبی بر سر یک کمیته نظامی مشترک دربارهٔ مذاکره به منظور آتش‌بس تأکید کرد.

وی همچنین توضیح داد این کمیته بین‌المللی تازه تأسیس که باید روند کار در برلین را هماهنگ و پی‌گیری کند برای اولین بار در اواسط فوریه برگزار می‌شود و احتمالاً آلمان مشترکاً با مأمورین سازمان ملل در لیبی ریاست این کمیته را بر عهده خواهد گرفت.

کنفرانس بین‌المللی لیبی روز یکشنبه در برلین پایتخت آلمان با شرکت نمایندگان ۱۶ کشور برگزار شد و ضمن پایبندی به قانون ممنوعیت استفاده از تسلیحات بر نظارت بیشتر بر جلوگیری از ارسال سلاح به لیبی و ممانعت از کمک نظامی و تأمین مالی به طرف‌های درگیر تأکید کرد.

کشورهای شرکت‌کننده در نشست خواستار شدند چنانچه طرفی این تصمیم را نقض کند، شورای امنیت سازمان ملل آن را تحریم کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای